Cuda z modeliny Sue Heaser
Uwielbiam otaczać się literaturą, która pomaga mi rozwijać moje pasje. Taka właśnie jest książka Sue Heaser pod tytułem „Cuda z modeliny”. Autorka opisuje podstawowe techniki obróbki artystycznej modeliny. Dowiemy się więc jak łączyć kolory, jak wałkować, układać wzory itp. Każda technika jest szczegółowo opisana i przedstawiona wizualnie w postaci zdjęć i schematów.
W modelinie uwielbiam to, że mogę uformować z niej wszystko co mi się zamarzy. Internet pęka w szwach od inspiracji, poradników i tutoriali, dzięki którym można szlifować swe umiejętności. Z modeliny można robić magnesy na lodówkę (KLIKNIJ TU by zobaczyć moje magnesy), miniaturki np. do domków dla lalek, figurki (KLIKNIJ TUTAJ by zobaczyć moje prace), biżuterię, kwiaty, ozdoby i wiele innych kreatywnych rzeczy.
Tytuł: Cuda z modeliny. Techniki, materiały, pomysły
Autor: Sue Heaser
Wydawnictwo: Publicat
Tłumaczenie: Anna Diniejko, Edyta Matejko-Paszkowska
Tytuł oryginału: Encyclopedia of polymer clay techniques
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-245-9523-5
Liczba stron: 160
Język wydania: polski
Ilustrator: John Woodcock
Na początku książki mamy obszerny spis treści, dzięki któremu łatwo będziemy mogli poruszać się po 5 rozdziałach. Autorka przybliży nam historię wynalezienia modeliny. Następnie dowiemy się jakie są jej rodzaje oraz z jakimi materiałami można ją łączyć.
Aby pracować z tym tworzywem plastycznym warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia jak m.in. wałki, przyrządy do szlifowania, matryce do odlewów czy dłutka do rzeźbienia.
Następny rozdział pomaga nam poznać techniki wyrabiania: formowanie kulek, walców, arkuszy, mieszanie kolorów, tworzenie melanży, cięcie i wycinanie, używanie wyciskacza czy wypalanie.
Każdy rozdział uczy nas nowych umiejętności, mamy zatem: PODSTAWOWE TECHNIKI, TECHNIKI NADAWANIA KSZTAŁTÓW, OZDABIANIE POWIERZCHNI, IMITACJE I DODATKI oraz RZEŹBIENIA.
Autorka pokaże nam na przykład jak zrobić piękne broszki z modeliny, w których kaboszony zdobi się subtelnymi, ażurowymi obrazkami kwiatów, ptaków i tym podobnych aplikacji. Po wypaleniu taka broszka stanie się cudowną ozdobą, które będzie wyróżniać się nie tylko urokiem ale też unikatowością.
Modelina jest świetnym imitatorem, więc gdy odciśniemy na niej różne tekstylia pięknie odzwierciedli ona ich fakturę.
Co ciekawe, z wypalonych z modeliny sznurków można potem wyszydełkować jakiś piękny koszyczek czy wykorzystać je jako bazę do biżuterii. Autorka opisuje nam jak to zrobić. Takie modelinowe koszyczki pięknie ozdobią np. domek dla lalek czy inną miniaturową makietę.
Z modeliny można także zrobić matrycę, a potem wykorzystywać ja do robienia odlewów różnych przedmiotów.
Jeżeli chcecie stworzyć oryginalną biżuterię, warto przeczytać rozdział o tworzeniu kwiatów z modeliny a także koralików czy kaboszonów.
Ta książka to prawdziwa kopalnia inspiracji oraz porad. Będzie wyjątkowo przydatna dla początkujących twórców, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z modeliną. Gorąco polecam, warto po nią sięgnąć i uzupełnić swoją wiedzę na temat obróbki mas plastycznych.
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
One thought on “Cuda z modeliny Sue Heaser”