Niesforne zwierzaki uczą dzieciaki
Lubię odważnych ilustratorów, którzy nie boją się pokazywać w obrazkach dziecięcych „czegoś nowego”, odważnej wizji, która porusza wyobraźnię. Ostatnio wypatrzyłam na rynku nowości książkowych bardzo interesującą serię o zwierzętach.
Spodobała mi się oprawa graficzna, dlatego postanowiłam zamówić dwie części na próbę. I wiecie co, okazało się, że miałam nosa. Książki trafiają zatem do mojej blogowej biblioteczki polecanych lektur, bo:
- są zabawne,
- mają oryginalne, działające na wyobraźnię ilustracje,
- mają wartościową treść, która niesie ze sobą cenną lekcję dla dzieci,
Mowa o serii Niesforne zwierzaki od wydawnictwa Wilga. Książeczki w twardej oprawie, cienkie, niedrogie, rymowane, ot w sam raz dla malucha.
Serię stworzyła Tulin Kozikoglu, ilustrował Sedat Girgin, dla polskich czytelników bajki przetłumaczyła Agnieszka Aysen Kaim.
Babcia Lejla to osiemdziesięciosześcioletnia staruszka o dobrym sercu i cierpliwej naturze. Do jej domu po kryjomu wprowadziło się wiele zwierzaków: komar, pająk, kotek, pies, ptak, żaba, myszka, jeż i rybka. Dosyć różnorodna gromadka prawda?
A wyobraźcie sobie, że każde zwierzę ma swój osobliwy charakter i przyzwyczajenia, które doprawdy ciężko zmienić i zrozumieć.
Dajmy na to taka papuga o imieniu Gaga, bardzo rozgadane zresztą ptaszysko, ale potwornie bojaźliwe.
Gaga boi się wszystkiego, ciągle dopatruje się podstępów i zamachów na swoją osobę.
„Raz gdy Gaga zasypiała, bzyk komara usłyszała,
więc zerwała się na nogi, trzęsąc się z ogromnej trwogi”.
Aby ratować życie przed „krwiożerczym” bzykiem, papuga zamieniła się w… posąg. Mimo, iż komar wcale nie czyhał na życie ptaszyska, wizje papugi były wyłącznie czarne i katastroficzne. Bo cóż z tego, że komar odpuścił atak, skoro i rybka i kot i pies również chcą jej zrobić krzywdę.
Gaga tylko lamentuje i nie chce zrozumieć, że zwierzęta nie polują na nią, tylko… po prostu się bawią.
„Nikt na Ciebie nie poluje, ani spisku tu nie knuje.
W berka razem się bawimy, nic Ci złego nie zrobimy!”
A jaką radę dały zwierzęta tchórzliwej papudze? Czy nieustanne wyszukiwanie problemów tam gdzie ich nie ma to dobry sposób na szczęśliwe życie?
Oj myślę, że niejednemu dorosłemu przydałaby się taka mała lekcja i porada niesfornych zwierząt Lejli. Koniecznie przeczytajcie tę książeczkę z dzieckiem, polecam.
W domu babci Lejli mieszka też jeż Kłujek, bardzo uparty i charakterny mały ssak. Jeżyk ma swój świat, swoje poglądy i ciężko namówić go na nowe pomysły. Jak się uprze, to nie ma na niego „mocnych”.
Inne zwierzęta postanowiły dać jeżowi nauczkę i pokazać mu, że też potrafią być uparte i nieznośne. Niestety taka postawa uporu względem uporu nie przynosi niczego dobrego. Czasami ktoś musi pójść na ustępstwa. A w życiu nie warto przyjmować postawy uparciucha, który nikogo nie słucha.
No więc jak to z tym jeżykiem Kłujkiem było. Gdy nie chciał spać, to zwierzęta chciały go do tego zmusić. I to był głupi pomysł, babcia kupiła nowe łóżko wodne, a kolce jeżyka je przebiły.
Gdy jeżyk nie chciał się bawić w skakanie, mając zresztą ku temu swoje powody, to zwierzęta i tak postanowiły go zmusić.
„Za żadne skarby na świecie skakać nade mną nie będziecie.
Wszyscy proszą: – No, pobaw się! a Kłujek ciągle: – Nie i nie.
Komar na to: – Graj i basta, uparta bestio iglasta!
My i tak cię przeskoczymy, do zabawy cię włączymy!”
No i jak myślicie, jak skończyła się zabawa z jeżem? Czy aby na pewno kłujące igły zwierzaka nadają się do zabawy w skakanie?
Uparty jeżyk, choć miał trudny charakter, to jednak swoje racje miał. Ale zwierzęta nie chciały tego przyjąć do wiadomości.
Po lekturze tej bajki dzieci zrozumieją, że „nie jest dobrze trwać w uporze, gdy coś złego stać się może”.
Bardzo zabawna, mądra seria, która zobrazuje dzieciom różne problemy, często wynikające z cech charakteru, i podpowie jak sobie z nimi radzić. Czasami ciężko wytłumaczyć maluchowi niektóre kwestie życiowe, ale gdy jako nauczycieli zatrudnimy zwierzęta, to przekaz staje się jasny.
Tekst jest rymowany, ilustracje zabawne i oryginalne, całość klimatycznie ze sobą współgra. Polecam! Myślę, że Waszym dzieciom też się spodobają „niesforne zwierzaki”, ja na pewno uzupełnię całą serię.
Tytuł: Niesforne zwierzaki Tchórzliwy ptak
Tytuł: Niesforne zwierzaki Uparty jeżyk
Autor: Kozikoglu Tulin
Wydawnictwo: Wilga/GW Foskal
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 24
Format: 22.5×22.5
Oprawa: Twarda
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
One thought on “Niesforne zwierzaki uczą dzieciaki”