Uczymy się tropów i śladów zwierząt
Każdy maluch uwielbia przygody, a taką niebywale interesującą zabawą może być tropienie zwierząt. Wystarczy wybrać się na spacer do lasu, zabrać ze sobą małe pomoce edukacyjne i przygoda sama poda nam łapę.
Spytacie, ale jak to? Skąd ja będę wiedzieć gdzie szukać w lesie przygody i jak ją mogę dzieciom pokazać. No to ja już Wam wszystko tłumaczę. Dziś przychodzę do Was z recenzją wspaniałej książki o zwierzętach. A konkretnie o śladach i tropach jakie zostawiają.
Czy wiecie np. jak odróżnić ślad łapy wilka i psa? No to z tej książki się tego dowiecie. To gruba i kolorowa encyklopedia od wydawnictwa Papilon.
A żeby dodatkowo utrwalić wiedzę o śladach najpopularniejszych zwierząt podsunę Wam jeszcze genialną zabawkę-grę. To koło wiedzy „Dopasuj trop” od Puls Art, wykonane z drewna.
Tytuł: Zwierzęta, tropy i ślady
Autor: Jinny Johnson
Oprawa: Twarda
Wymiary: 220×285
Wydawnictwo: Papilon
Data premiery: 2009-02-20
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-245-7030-0
Książka jest już kilka ładnych lat na rynku, niedoceniona w mediach, a to taka perełka i kopalnia interesującej wiedzy.
Zanim przejdę do pokazywania i omawiania książki, za radością przedstawię Wam grę edukacyjną w kole, dzięki której dzieci poćwiczą wyszukiwanie tropów. To idealne uzupełnienie książki, które można zabrać ze sobą wszędzie, np. na wycieczkę do lasu czy parku.
Poznamy 8 popularnych zwierząt, które możemy spotkać w lesie. Myślę, że wielu z Was nie zna ich tropów i nie wie jak odczytywać pozostawione na piasku czy błocie ślady.
Koło nauczy nas nie tylko śladów pozostawionych przez zwierzęta, ale też zobaczymy wizerunki leśnych mieszkańców polskich lasów: borsuka, dzika, wiewiórki pospolitej, jelenia szlachetnego, wilka, lisa, zająca szaraka i sarny-rogacza.
Takie rozpoznawanie tropów to dość trudne zadanie, dlatego aby wskazać dzieciom właściwy kierunek rozwiązania łamigłówki, umieszczono w grze subtelne podpowiedzi.
Spójrzcie mamy tu koło w kole, z tym że środkowa część się obraca. Aby dopasować trop możemy skorzystać z figur-podpowiedzi. Np. mamy Wilka a przy nim niebieski trójkąt, szukamy więc takiego samego oznaczenia wśród tropów. Widzicie, łapa wilka ma charakterystyczną, sercowatą poduszeczkę.
Gra jest trwała, wykonana z drewna, solidna, mądra, pokoleniowa zabawka. Idealnie nadaje się do przedszkoli.
Grę „Dopasuj trop” możecie kupić TUTAJ (klik).
Tutaj na marginesie dodam dygresję. Pamiętacie bajkę Masza i niedźwiedź? Chyba każdy rodzic ją zna, bo to rewelacyjna kreskówka. My oglądamy zawsze z córcią w oryginalnej rosyjskiej wersji, bo dźwięk jest o wiele lepszy niż w polskim dubbingu i dziecko uczy się przy okazji języka obcego.
W każdym razie właśnie jeden z odcinków tejże bajki opowiada o tym, jak Masza uczyła się rozpoznawać ślady zwierząt. To jest odcinek pod tytułem „Ślady zwierząt niewidzianych” (odc. 4). Gorąco Wam polecam seans jako uzupełnienie wiedzy o śladach. Pośmiejecie się i co nie co nauczycie.
Książka Jinny Johnson podzielona jest na 4 rozdziały, w których poznamy:
SSAKI
PŁAZY I GADY
PTAKI
OWADY I INNE BEZKRĘGOWCE
W przedmowie autorka wyjaśnia co należy zrobić by zobaczyć skryte zwierzę na żywo. Zdecydowanie poznanie jego zwyczajów pomoże nam go wytropić.
A jaką wiedzą powinien dysponować tropiciel śladów? Ta książka niewątpliwie pomoże w zdobywaniu takiej wiedzy i wykorzystaniu jej – czy to w ogrodzie, czy na plaży czy w pobliskim parku lub rezerwacie przyrody.
Na całej kuli ziemskiej świat dzikiej przyrody zanika – ludzie wycinają lasy, w ich miejsca zakładając pola i budując domy. Jednak im większe zainteresowanie człowieka przyrodą, tym większe szanse, że ludzie pozostawią dzikim zwierzętom obszary do spokojnego życia.
Dowiemy się jak dzielimy tropy ssaków czy ptaków, jakie są rodzaje ruchu i sposoby poruszania się zwierząt, jakie ślady świadczą o danym chodzie, jak tropić, jak utrwalać tropy itp.
Każda strona książki to kopalnia wiedzy o danym gatunku zwierząt, np. HIENY
- poznamy ich różne zwyczaje,
- wymiary ciała,
- i zobaczymy jakie ślady zostawiają ich łapy.
Czy wiecie na przykład jakie zwierzęta zostawiają po żerowaniu pozostałości szyszek i orzechów laskowych?
A wiecie kiedy należy szukać poroży, które zrzucają jelenie?
A dlaczego zwierzęta stosują kamuflaż?
Ta książka to ogrom wiedzy. Nawet my, dorośli wiele się z niej nauczymy.
Jeżeli nie wiecie, jak sprawić, by dziecko pokochało spacery po lesie i zabawę na świeżym powietrzu, koniecznie pobawcie się w „zostawianie śladów” i „tropienie”.
Gwarantuję, że taką zabawę Wasze dzieci pokochają. Więc książka pod pachę, koło z grą do ręki i ruszajcie szukać przygody. Kto wie, może uda Wam się podejrzeć wyjątkowe zwierzęta. Może poczujecie się jak Indiana Jones i rozwikłacie jakąś niewiarygodną zagadkę… przyrodniczą. Na pewno w końcu dowiecie się po co ten chrząszcz brzmi w trzcinie albo dlaczego bobry budują tamy.
O zwierzętach mogłabym Wam tu pisać duuuużo, nasza domowa biblioteczka dziecięca mieści wiele takich lektur. Są książki, które po prostu trzeba mieć by móc wracać do nich w dowolnej chwili. Do takich niewątpliwie należy książka Jinny Johnson, jak również „O rety przyroda” Samojlika czy publikacje Wajraka.
Polecam!
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
2 thoughts on “Uczymy się tropów i śladów zwierząt”