Uprawa pomidorów w tunelu foliowym
Zdrowe, ekologiczne pomidorki każdy może wyhodować na własnej działeczce. Jakiś czas temu opisywałam Wam jak wybrać i zamontować tunel foliowy, a dziś opowiem jak hodowaliśmy w nim pomidory i ogórki w 2014 roku.
Mój tunel o dziwo ładnie się trzymał przez całe lato, wiatr mi go nie porwał i miał sporo mieszkańców. Pomidory wysadzaliśmy jako takie podrośnięte szczepki mające z 10-15 cm, prężnie rosły i ładnie pięły się w górę nie łamiąc się pod ciężarem owoców.
W swoim małym tunelu 3,5 m x 2,0 m posadziliśmy w ubiegłym sezonie kilka różnych odmian pomidorów i kilka krzaków ogórków. Nie mogłam doczekać się przepysznych owoców tej domowej, ekologicznej hodowli, ale było warto poczekać. Zbiory się udały a teraz przedstawię małą fotorelację z sezonu tunelowo-pomidorowego 2014 oraz przybliżę Wam trochę ciekawostek dotyczących hodowli tych przepysznych soczystych warzyw.
Przypomnę Wam, jak wyglądał mój mały tunel w tamtym sezonie. No więc za czasów nowości prezentował się tak:
Pomidory rosły jak szalone. Podwiązaliśmy je sznurkami. Jak było upalnie, to trzeba było uchylać drzwi z przodu i z tyłu tunelu. Wieczorem tak co drugi dzień je podlewaliśmy. A jak było bardzo sucho i upalnie to nawet codziennie.
Jak widać, drzwi tunelu są zamykane na zamki błyskawiczne. Trochę słabe to rozwiązanie, ale sezon przeżyło.
Pomidor czyli Lycopersicon esculentum sprowadzono do nas z Ameryki Południowej lub Środkowej. Do Europy dotarł około 1492 roku, po tym jak Krzysztof Kolumb dokonał odkrycia tego nowego świata.
Minusem tego tunelu foliowego była słabo obmyślona opcja podpórek. Podwiązaliśmy zatem pomidory sznurkami do domontowanych, drewnianych listewek. Taka to trochę była prowizorka, na szybko, ale tak przeżyły cały sezon, bez skarg i zażaleń owocowały i smakowały :)
A tak sobie w słońcu rosły. Tutaj już kadr z pełni lata…
A teraz kilka wskazówek dla osób, które chcą uprawiać pomidory pod folią u siebie w ogródku.
KIEDY WYSADZAMY?
W tunelu foliowym pomidory możemy wysadzać wczesną wiosną, będą one rosnąć szybko, bo w środku panuje wyższa wilgotność powietrza oraz temperatura powietrza czy gleby. Dzięki daszkowi w postaci folii, na nasze roślinki nie będą działać niekorzystne warunki pogodowe, takie jak grad, szron czy obfite opady deszczu.
Zalecam posiać pomidorki najpierw w domu na oknie (koło 10 marca). Po około 2 tygodniach od wysiania nasion – gdy siewki mają wykształcone liścienie i ukazuje się liść właściwy – rośliny należy pikować do skrzynek (rozstawa 5×5) na taką głębokość, aby odległość liści od powierzchni gruntu wynosiła około 1cm. Po następnych 2 tygodniach – gdy siewki mają już 3 listki – przesadza się je do doniczek o średnicy tak około 8 cm, a jak ładnie wyrosną, to szczepki takie podrośnięte wysadzamy do tunelu początkiem maja.
Gdyby w nocy był mróz, to można zapalić znicze w tunelu, ciepło rozejdzie się i ogrzeje nasze pomidorki podczas zimnych nocy. Pamiętajmy, że to roślina bardzo wrażliwa na chłody, optymalna temperatura wzrostu pomidorów oscyluje w granicach 22-27ºC w ciągu dnia i 17-21ºC w porze nocnej.
JAKIE STANOWISKO?
Pomidory czują się wyśmienicie rosnąc na glebach piaszczysto-gliniastych, w takim podłożu bowiem długo utrzymuje się wilgoć. Odczyn podłoża zaleca się jako lekko kwaśny pH 5,5 do 6,5. Pamiętajmy o płodozmianie, nie sadźmy pomidorów rok po roku na tym samym stanowisku, dajmy glebie 3-4 lata wytchnienia. Unikajmy również poprzednich sąsiadów, takich jak papryka, oberżyna czy ziemniaki.
Przed posadzeniem pomidorków, my zawsze dopieszczamy glebę, dodając trochę nawozu. Potem trzeba ją porządnie przekopać, zagrabić i sadzimy.
Optymalna dla wzrostu pomidorów zawartość składników pokarmowych w glebie wynosi: 90-120 azotu N, 60-80 fosforu P, 200-250 potasu K, 60-80 magnezu Mg oraz 1200-1500 wapnia Ca.
JAKIE ODMIANY WARTO POSADZIĆ POD FOLIĄ?
- Pomidor gruntowy „Bawole serce” – to bardzo dobra odmiana do uprawy amatorskiej, roślina dorasta do 2 m, rodzi duże owoce osiągające nawet do 600g, co ciekawe wyrastają w kształcie sercowatym, są smaczne, mięsiste, o różowoczerwonym miąższu , słodkie. Zbiór następuje od sierpnia do października. Krzak pomidora wymaga podwiązania w folii i prowadzenia pędu w górę.
- Pomidor malinowy – ma ciemny, malinowy kolor, jego miąższ jest słodki i bardzo delikatny. Idealna odmiana na kanapki. Odznacza się wyjątkowym smakiem i aromatem.
PODLEWANIE?
Pamiętajmy, aby systematycznie podlewać nasze tunelowe rośliny. Oczywiście ilość nawadniania zależy od fazy wzrostu i etapu rozwoju. Przyjmuje się, że przed wysadzeniem szczepek wilgotność powinna wynosić 80%, gdy zacznie się etap kwitnienia – do 60%, zaś w fazie zawiązywania owoców 70% i w okresie owocowania 75–85%.
Jeżeli krzaki pomidorów będą rzadko nawadniane, rośliny będą starały się dostosować do suszy i zrzucą kwiaty, również wykształcą mniejsze owoce. Nadmiar wilgotności, zwłaszcza w czasie dojrzewania może sprzyjać rozwojowi grzybów, które będą atakować nasze owoce. Zachowajmy więc umiar i obserwujmy nasze rośliny i ich potrzeby.
W tym sezonie, czyli 2015 nasz tunel foliowy również został przygotowany i rozłożony. Cóż mogę powiedzieć o jego trwałości. Szkielet przechował się idealnie, folia prawie też, minimalne rozdarcia na oknach przypominają o minionym sezonie.
Jedynym minusem tunelu są słabe zamki w drzwiach. Niestety mimo smarowania, zaczęły się psuć i trzeba będzie podrasować element zamykania folii.
A tak wyglądają świeżo posadzone pomidorki z tegorocznego sezonu. Rozsady wysadziliśmy 4 maja.
Dodaliśmy tez 4 krzaki ogórka szklarniowego.
Zachęcam Was do prowadzenia własnych mini-szklarni. Powodzenia!
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
10 thoughts on “Uprawa pomidorów w tunelu foliowym”