Recenzja gry Hay day

Odkąd nastały telefony z Androidem, jak grzyby po deszczu mnożą się wszelakie aplikacje dedykowane dla tego systemu. Dziś chciałabym przedstawić Wam bliżej jedną z nich – grę Hay Day.
Od dawna lubię wszelkie gry RPG, strategiczne, logiczne, platformowe. Hay Day zalicza się poniekąd do grona gier jakie lubię, choć to typowo młodzieżowa aplikacja. No cóż, jako wypełniacz czasu – idealna. Można do niej wracać kiedy mamy na to ochotę, w wolnej chwili dla zabicia nudy.
Sama gra opiera się na budowaniu gospodarstwa i zarządzania nim. Podczas niemalże każdej akcji na gospodarstwie, zdobywamy gwiazdki doświadczenia tj. np. za nakarmienie zwierząt, zasadzenie drzew i zebranie plonów, za zabudowę dostępnej przestrzeni czy łowienie ryb.
Gdy pasek doświadczenia (gwiazdek) osiągnie pożądany stan, wówczas przechodzimy na wyższy poziom (level) gry i odblokowują się nowe zwierzęta, uprawy czy budynki.
Gra jest bardzo wciągająca, rozwija myślenie strategiczne, planowanie i logiczne myślenie u najmłodszych.
Hay Day – recenzja gry
RYBOŁÓWSTWO W HAY DAY
Gra oferuje kilka plansz, z naszej farmy możemy łódką wypłynąć na planszę terenów połowowych. Plansza zawiera kilka miejsc do odblokowania, w których narazie możemy łowić:
-ryby (pozyskujemy mięso)
– kraby (pozyskujemy krabie mięso)
– oraz kaczki (pozyskujemy pióra)
Z ich mięsa możecie potem robić zupy rybne, paluszki krabowe, kanapki rybne itp.
Na brzegu terenów połowowych mamy domek rybacki, warsztat w którym robimy różne przynęty do wędki (spławiki), kufer na narzędzia, warsztat do tkania sieci, grill do podgrzewania krabów oraz maszynę do tuczenia kaczek w celu pozyskania piór.
Każdy z tych budynków może być rozbudowywany dzięki materiałom budowlanym (śruby, deski, gwoździe) bądź funduszom w złocie.
HANDEL W HAY DAY
Płody rolne oraz pozyskane ze zwierząt każdy gracz może sprzedawać na kilka sposobów.
– po pierwsze, ciągle odwiedzają nas sąsiedzi, którzy stoją przy tablicy ogłoszeń i deklarują chęć zakupu danych towarów, możemy odpowiedzieć na ich zapotrzebowanie i zyskać dzięki temu oferowaną należność w monetach.
– po drugie, mamy na środku farmy tablicę ogłoszeń, na której sprawdzamy zapotrzebowanie na towary przez inne instytucje jak: kościół, szkoła, sklepy, przedszkole itp. Czasami trafiają się ogłoszenia, za które oprócz monet dostaniemy kupony.
– trzeci sposób na handel to wyremontowanie przystani i zaopatrzenie przypływających statków w potrzebny ładunek. W tym przypadku będziemy otrzymywać, za każdy zapełniony statek, specjalne kupony za które można kupować zwierzęta (króliki, konie, psy, koty, osły) oraz dekoracje dla naszej farmy.
– możemy sprzedawać również swoje płody w sklepiku przydrożnym, ich zbyt poprawi znacznie ogłaszanie się ze swoimi płodami w gazetce, dzięki niej inni uczestnicy tej gry online będą mogli zobaczyć jakie produkty mamy wystawione w przydrożnym sklepiku,
– gdy wyremontujemy przystanek kolejowy gra udostępni nam kolejną planszę miasta, w którym będziemy budować sklepiki, kino oraz inne usługowe budowle, w których nasze płody będą kupować przybywający klienci.
Jak widać sposobów na zarobek jest wiele, więc każdy znajdzie sporo rozrywki i różnorodności. Nie można się nudzić.
ZWIERZĘTA HODOWLANE W HAY DAY
Naszą farmę w grze będziemy zapełniać różnymi rodzajami zwierząt, m.in. będą to:
– krowy ( z których pozyskiwać będziemy mleko),
– owce ( z których otrzymamy wełnę),
– kury (jajka),
– świnie (bekon),
– kozy (mleko),
– ryby (mięso),
– kraby (mięso),
– kaczki (pióra).
Animacja zwierząt jest bardzo ładnie wykonana, zmienia się z każdym etapem hodowli (najedzone kury, głodne ryczące krowy, owce obrośnięte wełna itp.). W okresie świąt postacie otrzymują przebrania tematycznie dopasowane do okazji, np. czapki Mikołaja na Gwiazdkę czy czapki wiedźmy na Hallowen.
Oprócz zwierząt hodowlanych, możesz kupować również za kupny różne pupile jak koty, psy, konie, osły czy króliki.
UPRAWY W HAY DAY
W grze będziemy rozbudowywać areał orny, na którym możemy uprawiać:
trzcinę cukrową, kukurydzę, groszek, pszenicę, marchewkę, bawełnę, ziemniaki, dynie, truskawki, pomidory, paprykę, lawendę czy ryż.
Uprawy sieje się wygodnie wybierając dany rodzaj ziaren i przeciągając palcem po roli. Tak samo szybko i wygodnie się je zbiera.
Oprócz tego możemy sadzić drzewa: wiśnie, jabłonie, krzewy kawy, kakaowce, krzewy malin oraz czarnych jagód, oliwki czy cytryny.
Swoje plony będziesz składować w magazynie, należy go rozbudowywać przy pomocy materiałów budowlanych, aby zmieściło się w nim więcej płodów.
Nad wszystkimi uprawami pracowicie będą czuwać pszczoły, dla których możecie posadzić specjalne drzewo z ulami. Dla pszczół należy wówczas posadzić krzewy z dużą zawartością nektaru, który pszczoły zamienią w miód. Im więcej nektaru zbiorą pszczoły, tym więcej uli na drzewie będziecie w stanie zawiesić (maksymalnie 4 ule).
Obok gospodarstwa znajduje się kopalnia, gdy ją wyremontujecie, będziecie mogli wydobywać z niej cenne kruszce i diamenty, wykorzystując do tego dynamit, łopatę czy kilof. Z kruszców możecie wytwarzać biżuterię.
DEKORACJE W HAY DAY
Wraz z rozwojem poziomów (leżeli) gry będą odblokowywać się dla Was różne dekoracje, z których będziecie mogli projektować wygląd swojego gospodarstwa.
Będą to między innymi: ławki, drzewka, altanki, dróżki, basen, fontanny, stoliki piknikowe, huśtawki, pomniki, żywopłoty, kwiaty, rowery, jeziorka, beczki, karmniki, bele słomy, płoty, murki, latarnie, stosy drzewa, świerki, studnie, toalety, traktor itp.
Każdy okres roku wnosi do gry różnorodne dekoracje tematyczne, np. w okresie Bożego Narodzenia są to choinki, bałwanki, światełka, dzwonki czy kule śnieżne. Natomiast w Halloween możemy otrzymać duszki, drzewka potworne, dynie czy nagrobki.
Możliwości projektowania przestrzeni w grze są naprawdę ogromne. Każdy spersonalizuje farmę tak, jak lubi.
MASZYNY ROLNICZE W HAY DAY
Wszelkie płody pozyskane z pola oraz od zwierząt można na farmie przerabiać dalej za pomocą urządzeń takich jak:]
– piekarnia,
– maszyna do lodów,
– maszyna do mielenia ziarna i wytwarzania paszy dla zwierząt,
– mleczarnia,
– wytwórnia cukru z trzciny cukrowej,
– piec do popcornu,
– grill,
– piec do pieczenia ciast,
– przędzalnia,
– maszyna do robienia ubrań,
– piec do pieczenia wytworów z mąki,
– piec hutniczy,
– maszyna do robienia soków,
– maszyna do robienia dżemów,
– warsztat jubilerski,
– maszyna do przetwarzania miodu,
– kawiarnia,
– kuchnia do robienia zup,
– maszyna do cukierków
– maszyna do robienia świec
MIASTO W HAY DAY
Gdy wyremontujemy starą stację kolejową, będziemy mogli przejść do planszy miasteczka. W nim możemy wybudować różne instytucje kulturalne jak salon spa, kino, restaurację, sklep z prezentami czy hotel.
Klienci odwiedzający nasze miasto będą kupować od nas rożne produkty z farmy: lody, ciastka, biżuterię, popcorn czy zestawy obiadowe. Dzięki temu wraz z rozwojem miasta będziemy się wzbogacać. Za każde zakupy naszych klientów dostaniemy pieniądze, gwiazdki doświadczenia dla farmy i dla miasta, a czasami rzadkie bonusy (np. deski, gwoździe, sprzęt malarski, produkty itp.)
Miasto leży przy zbiorniku wodnym, warto czasami się rozejrzeć czy nie pływa w nim skrzynia ze skarbem. Można w niej często znaleźć coś przydatnego albo wartościowego. Przeważnie gdy znajdziemy otwartą skrzynię dryfującą na naszym wybrzeżu, od razu po jej otwarciu radzę lecieć do miasta sąsiadów, bo tam najprawdopodobniej skrzynie też przez jakieś 5-10 minut będą otwarte.
PODSUMOWANIE
Zalety
– gra bardzo wciągająca
– śliczna, bajkowa, kolorowa grafika
– rozbudowana rozgrywka, ciągle masz coś do roboty, nie nudzisz się,
– twórcy uwzględniają zmiany pór roku i święta, zmienia się wówczas sceneria: trawa, ozdoby, drzewa, wygląd krzewów czy bonusowe dekoracje,
– gra pełna pięknych wiejskich odgłosów, melodii, bardzo atrakcyjna oprawa dźwiękowa,
– stosunkowo często i systematycznie pojawiają się nowe aktualizacje pełne nowych detali, sprzętów, nowe plansze czy zadania,
– system opłat w grze nie jest inwazyjny, spokojnie możemy cieszyć się rozgrywką bez kupowania dodatkowych elementów, wystarczy być cierpliwym i sumiennie dzień po dniu rozbudowywać swoją farmę, jak w życiu – nie ma na wsi nic na już :)
Wady
– wygodnie gra się na urządzeniach z większym ekranem
– na wyższych lvlach pojawia się już mniej dekoracji i nowych maszyn, często są drogie w budowie,
– produkcja płodów wymaga czasu, niejednokrotnie po kilka godzin aby np. wyprodukować dżem czy ciasto.
No cóż, dużo by tu można pisać, opisywać, recenzować, ale ja polecam Wam po prostu w to zagrać i przekonać się na własnej skórze, czy gra Wam się spodoba. Ja mogę szczerze polecić grę jako małą rozrywkę na wolne chwile np. w podróży czy w kolejce do lekarza :)
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
5 thoughts on “Recenzja gry Hay day”