O rety! przyroda Polski i świata
Są książki, które stają się kultowe niedługo po premierze, to perełki w swoim gatunku. Takie właśnie są „owoce” twórczości Tomasza Samojlika. Każde dziecko powinno je mieć w domu, by poznawać dzięki nim piękno i różnorodność mieszkańców naszej planety.
Jak ktoś robi coś z pasji, włączając w to dużą wiedzę, talent i rodzicielską miłość, to wiadomo, że osiągnie sukces. Dlatego właśnie książki dla dzieci wychodzące spod pióra Tomasza Samojlika są tak „udane” i nie da się przejść obok nich obojętnie. Autor przygotował wiele wspaniałych pozycji czytelniczych dla dzieci, ale ten projekt należy do czołówki.
Spójrzcie na zdjęcia, uchylę Wam dziś rąbka tajemnicy, jaką skrywają te dwa wielkoformatowe albumy. Nie wierzę, że ktoś z rodziców może ich jeszcze nie znać, bo pierwsza część jest już na rynku długo, od 2016 roku.
Ach piękne czasy nastały dla dzieci, jak byłam mała to takich wyjątkowych książek było bardzo mało. A teraz maluchy mają takie możliwości poznawcze, tyle wspaniałych materiałów, że dzieciństwo i dorastanie to naprawdę magiczny czas. Drodzy rodzice, nie przeoczcie tego, pokażcie te cuda swoim dzieciom.
Oba albumy są ogromne, ich format to aż 27.5 cm x 37.5 cm!
Pełno tu wspaniałych ilustracji, a całość ma styl trochę komiksowy. Kto śledzi publikacje pana Tomasza, ten wie, że taka forma najczęściej się w nich przewija. Moja rodzina jest oczarowana tym autorem.
Obie części mają twardą, pięknie wydaną okładkę, która uchyla rąbka tajemnicy o cudach ze środka albumów. Pierwszy tom w całości odsłania nam przyrodę różnych rejonów naszego kraju zmieniającą się podczas pór roku. Druga część to bogactwa przyrodnicze wybrane z wielu wyjątkowych miejsc na naszej planecie.
Być może drugi tom jest Wam mniej znany, miał swoją premierę niedawno, w 2017 roku. Obie pozycje wydało Multico, dziś Wam poopowiadam co kryją.
Książki są bardzo grube:
1 tom – 96 stron
2 tom – 80 stron
Spójrzcie jakie piękne okładki! Ich grzbiet to pień drzewa, z przodu uśmiechają się do nas kolorowe rysunki zwierząt. W obu tomach zachowano ten sam styl.
Myślę, że nie tylko dziecko zachwyci się książkami, dorosłych oczarują one równie mocno.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym częściom.
O rety przyroda – tom I
Tytuł: O rety! Przyroda
Autor: Samojlik Tomasz
Wydawnictwo: Multico
Rok wydania: 2016
ISBN: 9788377633410
Ilość stron: 96
Format: 27.5 cm x 37.5cm
Oprawa: Twarda
W pierwszym tomie autor zabierze nas na „klimatyczną, roczną wycieczkę” po Polsce. Na wielkich rozkładówkach będziemy podglądać, zmieniającą się podczas różnych pór roku, przyrodę naszego kraju.
Na początku mamy „Spis treści” a w nim podział na 6 pór roku:
- wczesną wiosnę
- pełnię wiosny
- wczesne lato
- pełnię lata
- jesień
- zimę
Nasza Polska terytorialnie obejmuje niezwykłe tereny: mamy u siebie zarówno piękne góry, jak i duże połacie jezior, malownicze lasy, potężne bory, żyzne równiny a przy tym graniczymy z tajemniczym, dość chłodnym morzem. Autor bardzo starannie pokazuje nam, jak wraz z upływem pór roku zmienia się przyroda w takich różnych ekosystemach.
Każda rozkładówka trzyma pewien ustalony schemat, który powtarza się w całej książce.
Wczesną wiosną odwiedzimy m.in. las liściasty, bór, góry czy też obrzeża rzek i jezior. Widać, że to pora rozrodu, w jamie bawią się młode wilczki, także mama borsuka karmi swoje maleńkie młode. Przyroda bucha pąkami. Ptaki budują gniazda i składają jaja. Również na polach i łąkach praca wre. Rolnicy rozpoczynają orkę wiosenną, sieją zboża oraz inne pożytki rolne. Do kraju powracają bociany…
Na każdej planszy aż „wrze od detali” i informacji, wszystko pokazane w formie cudownych, nieco żartobliwych ilustracji i komiksowych „dymków”. Prawdziwa kopalnia wiedzy, a jak przyjemnie z niej czerpać!
Spójrzcie jak wiele się tu dzieje. Przyroda Polski to wielki, magiczny „ogród”, który jest szalenie ciekawy. Pokazując dzieciom takie książki rozbudzicie w nich ciekawość świata i miłość do przyrody.
Niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w mieście, czy na wsi, z wypiekami na policzkach może podglądać cuda natury. Bo wiosna wkracza też pomiędzy betonowe alejki i wydeptane trawniki. Spójrzcie tylko na miejskie gołębie, nieco roszczeniowe, ale to naprawdę ciekawe stworzenia. Kasztanowce wypuszczają liście z lepkich, dużych pąków. Na rabatach zakwitają krokusy…
Autor przemycił tutaj dla nas ogrom informacji, które łatwiej zapamiętać i zrozumieć dzięki komiksowej formie albumu.
Każda pora roku ma swoje charakterystyczne „przymioty”. Jeżeli wydaje się Wam drodzy rodzice, że Wasza wiedza przyrodnicza jest spora, jesteście w błędzie. Dopiero po lekturze tej książki uświadomicie sobie, ile tajemnic kryje otaczający Was świat. Odkrywajcie je ze swoimi dziećmi, to wspaniała zabawa.
Czy wiecie:
- na jaki kolor zakwita bukwica zwyczajna,
- kiedy zaczynają się gody rohatyńca nosorożca,
- które gąsienice odżywiają się wyłącznie igłami,
- czy kokoryczka okółkowa jest rośliną trującą,
- kiedy zaczyna kwitnąć koniczyna łąkowa,
- czemu zawdzięcza swoją nazwę zmierzchnica trupia,
- kiedy u żubrów zaczynają się walki samców i ruja samic,
- co nazywamy złotą rózgą,
- co nazywamy morskim agrestem,
- jaki ptaszek urządza sobie spiżarnię z upolowanych ofiar w ciernistych zaroślach,
- jak nazywamy okres godowy u łosi,
- gdzie żyją w Polsce muflony,
- gdzie zimują myszy polne,
- owoce śnieguliczki białej są trujące, ale nie dla ptaków!
- jak nazywa się wilczą rodzinę itp.
Każe przejście do kolejnej pory roku poprzedza kolorowa plansza z delikatnym, zapowiadającym ją szkicem i tytułem.
Nasza wycieczka będzie bardzo różnorodna:
- podejrzymy lasy liściaste a w nich dzięcioły, watahy wilków, dziki, borsuki, dowiemy się jak gniazdują różne ptaki np. czyżyki lub kobuzy,
- zaszyjemy się w ciemnych, wilgotnych borach by przyjrzeć się środowisku życia gąsienicy korowódki czy też poprocha,
- zobaczymy jak żyją nietoperze w jaskiniach, jak wygląda przekrój takich pustych przestrzeni wewnątrz skał, jacy pozostali mieszkańcy zamieszkują podziemne tunele,
- wybierzemy się też na pole uprawne by zobaczyć jak żniwują rolnicy,
- w mieście podsłuchamy rozmowy gołębi,
- będziemy mogli również podziwiać cudowne wydmy nad Bałtykiem, zobaczymy foki, rybitwy, dowiemy się gdzie węgorze płyną na tarło,
- jeżeli zastanawiacie się, jak świstaki „zawijają sreberka” i o czym dyskutują w górach, to koniecznie zajrzyjcie do albumu pana Tomasza Samojlika, przy okazji poznacie traszki górskie, kumaka górskiego, pomurniki czy kozice żyjące w kierdlach…
Wspaniała księga przyrody Polski, można ją oglądać godzinami a potem miesiącami powracać do niej by wypatrzyć coraz to nowsze ciekawostki. Idealna pozycja na prezent, która będzie „rosła wraz z dzieckiem”.
Gdy dowiedziałam się, że ukazał się 2 tom tej perełki, nie miałam wątpliwości, że musimy go mieć w domowej biblioteczce. To takie książki-świątynie, które się ogląda i przechowuje z należytą czcią, są przecież tak piękne i wartościowe!
Drugą część udało mi się wygrać w konkursie na blogu zabawkator.pl, bardzo dziękujemy! A blog polecamy gorąco, mnóstwo tam inspiracji, ciekawych gier, książek i porad dla rodziców. Zachęcam do stałej lektury, ja podglądam go systematycznie i czerpię z tego miejsca wiele dobrego.
O rety przyroda świata – tom II
Tytuł: O rety przyroda świata
Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Multico
Rok wydania: 2017
ISBN: 9788377633670
Ilość stron: 80
Format: 27.5 x 37.5cm
Oprawa: Twarda
A oto i Samojlikowa odsłona imponujących ekosystemów z całego świata. Widzicie czym kusi okładka, są tu słonie i żyrafy, lwy hipopotamy i pyzate pandy. Format stale ten sam, imponujący i wygodny we „wzrokowych podróżach”.
Na początku wita nas „rozpiska” o tym, jakie cuda kryje książka. Spis treści obszerny bo i grubość książki imponująca – 80 stron! Podziwiam autora, to mnóstwo pracy przygotować taką opasłą i piękną księgę, a przy tym ukrasić ją ogromną dawką skompresowanej wiedzy.
Gdzie tym razem będziemy podróżować:
EUROPA (Puszcza Białowieska, Alpy, Wybrzeże Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie, Islandia, Skandynawskie fiordy)
AZJA (Syberyjska tajga, Wielki Step, Himalaje, Rezerwat Wolong, Borneo, Rów Mariński)
AUSTRALIA i OCEANIA (Wielka Rafa Koralowa, Park Narodowy Kakadu, Australijski Interior, Lasy deszczowe Gondwany, Tasmania, Wyspa Hendersona)
AFRYKA (Dolina Nilu, Sahara, Park Narodowy Serengeti, Kilimandżaro, Kalahari, Madagaskar)
ANTARKTYDA (Antarktyda)
AMERYKA POŁUDNIOWA (Patagonia, Andy, Wyżyna Brazylijska, Dorzecze Amazonki, Wyspy Galapagos)
AMERYKA PÓŁNOCNA (Sonora, Wielkie Równiny, Park Narodowy Redwood, Wielki Kanion Kolorado, Park Narodowy Yellowstone, Wodospad Niagara)
ARKTYKA (Arktyka)
Abyśmy się nie zgubili po drodze, na stronach 4-5 mamy dostępną ogromną mapę świata z trasą wyprawy. Przy okazji czeka na nas zadanie: „Znajdź na planszach tematycznych ukrytych bohaterów i policz ich”.
Jak przystało na prawdziwego lokalnego patriotę i wspaniałego naukowca, pan Tomasz na pierwszej Europejskiej planszy umieścił naszą cudowną Puszczę Białowieską. Tak, zdecydowanie jest to bardzo ciekawy pierwotny ekosystem, którym możemy się pochwalić.
Takie lasy dawniej porastały większość kontynentu europejskiego. Żyje tu dużo więcej gatunków roślin, grzybów i zwierząt, niż w innych lasach. To właśnie w Puszczy Białowieskiej wciąż możemy podziwiać największego ssaka lądowego Europy – żubra.
Ale zakamarki puszczy kryją wielu interesujących mieszkańców, żyją tu rysie, bobry, wilki, żółwie błotne, borsuki czy jelenie szlachetne.
Każda plansza tematyczna skrywa wiele cennych informacji o zwierzętach i roślinach. Podobnie jak w części pierwszej, ciekawostkom naukowym towarzyszą zabawne rozmowy zwierząt, dzięki czemu przy lekturze nie można się nudzić.
Czy wiecie, że:
- sosna limba jest drzewem długowiecznym i odpornym na mróz,
- fauna i flora świata skrywa wiele niebezpiecznych gatunków, jak np. pająka karakurta, który wytwarza bardo trujący jad,
- afrojeż algierski to świetny biegacz,
- na Islandii żyją owce, które sprowadzili tam ludzie ponad 1000 lat temu,
- hodowane na Islandii renifery tworzą obecnie małe, dzikie stada,
- skandynawskie fiordy są tak wspaniałe, jak głoszą legendy, żyje tu np. wymarły piżmowół arktyczny, który został ponownie wprowadzony do Norwegii,
- duże, pokryte futrem łapy rosomaka żyjącego na syberyjskiej tajdze, działają jak rakiety śnieżne,
- koń Przewalskiego wyginął już na wolności,
- samce piżmowca górskiego mają wystające kły i długie, niemal królicze uszy,
- na świecie jest rezerwat, gdzie pandy mają swój mały raj,
- orangutan jest największym współcześnie żyjącym zwierzęciem, prowadzącym nadrzewny tryb życia,
- rów mariański skrywa wiele tajemnic, żyją tam niezwykłe ryby-potwory, niektóre z nich wykrywają zdobycz w ciemności za pomocą komórek czuciowych, inne świecą,
- rafę koralową widać z kosmosu, to magiczne i kolorowe miejsce, a zbudowały je organizmy żywe,
- nogal brunatny nie wysiaduje jaj, tylko okrywa je liśćmi i ziemią, co zapewnia im stałą temperaturę,
- kangur olbrzymi potrafi skakać pokonując jednym susem aż 9 metrów!
- skrzydła motyla Papilio osiągają rozpiętość 15 centymetrów,
- diabły tasmańskie wywołujące sporo strachu, są tak naprawdę gatunkiem zagrożonym, to największy mięsożerny torbacz,
Czasami aż ciężko uwierzyć to właśnie człowiek tak bardzo wybił się ze swoją cywilizacją. Obserwujemy zwierzęta, ich supermoce i fantastyczne zdolności i czujemy się słabi. Ani nie biegamy tak szybko jak gepardy, nie potrafimy tak zwinnie skakać po górach jak kozice… ot przeciętny z nas gatunek. A nasza planeta jest taka różnorodna!
Książki są naprawdę wspaniałe, kopalnie wiedzy! Myślę, że nie trzeba ich zachwalać, autor włożył tyle pracy w ich przygotowanie i chwała mu za to, efekt jest magiczny! Korzystajmy, czerpmy z tej studni mądrości i gaśmy pragnienie wiedzy naszych dzieciaków. Gorąco polecam!
Dziękuję blogowi zabawkator.pl za książkę „O rety! Przyroda świata” :) to cudowna nagroda, jedna z lepszych zdobyczy konkursowych. Polecam zabawkatora, tam zawsze poczytacie o czymś ciekawym dla dzieci.
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku lub na Instagramie. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)