Magiczna i wyjątkowa książka o skrzatach
„Ku mojemu zdumieniu doszły mnie słuchy, że podobno są ludzie, którzy nigdy nie widzieli skrzata. Jestem przekonany, że mają po prostu słaby wzrok” (Axel Munthe)
Każda mała dziewczynka i mały chłopiec wierzą w krasnoludki. To takie pocieszne stworzenia, które są uwielbiane przez autorów bajek. W sumie ja jestem już „trochę stara” i też chcę w nie wierzyć i zarażać tą magią swoje dzieci.
A już na pewno utwierdzimy się w przekonaniu o istnieniu tych magicznych ludków gdy sięgniemy po książkę „Skrzaty” Wil`a Huygen`a. Bardzo długo czekałam, aż wydawnictwo wznowi nakład tej księgi, bo nigdzie nie można było jej dostać, a na aukcjach osiągała horrendalne ceny. Doczekałam się w końcu i w wolnej chwili z radością pokazuję Wam ją tu na blogu. Uważam, że tę książkę powinno poznać każde dziecko, duże i małe.
Skrzacią księgę wydano w dużym formacie 21,5 cm x 30,5 cm i jej wyjątkowość w dużej mierze opiera się na geniuszu ilustracji Rien Poortvliet i niesamowitej wyobraźni Willa Huygena.
Człowiek bierze książkę do ręki i od razu, od okładki, jest oczarowany. Magia zaczyna „mrowić” i oplatać nasz umysł, zaglądamy dalej i dalej i… nie możemy się oderwać! Tak tak, drodzy rodzice, Was też opęta urok tej lektury. Zaczynamy, uchylę Wam rąbka tajemnicy tej księgi!
DANE TECHNICZNE
Autor: Wil Huygen
Tytuł oryginału: Leven en verken van de Kabouter
Przekład: Barbara Durbajło
Język oryginału: niderlandzki
Wydawnictwo: Bona
Ilustrator: Rien Poortvliet
ISBN: 978-83-62836-73-4
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
llość stron: 212
Format: 21,5 cm x 30,5 cm
To taka encyklopedia o skrzatach, poznamy szczegółowe aspekty ich życia: anatomię, zwyczaje, tradycje czy przekonania. Totalnie magiczny świat, który się urzeczywistnia.
Ależ cudowne doświadczenie tak zatopić się w lekturze! Jestem pewna, że każdy z Was zna tę książkę. A jeżeli jakimś cudem nie kojarzycie „Skrzatów” to najwyższa pora to nadrobić. Aż zazdroszczę Wam tego pierwszego spotkania i rodzącego się zachwytu.
W przedmowie autorów dowiadujemy się, że owa pozycja to nie takie „lekkie pisanie na kolanie”, lecz wynik 20-letnich studiów nad skrzatami, żmudnych obserwacji i doświadczeń. No ba, to poważna naukowa praca, która pochłonie czytelnika do reszty.
Oczywiście Najwyższa Skrzacia Rada po wielu namowach zgodziła się na publikację i uchylenie rąbka tajemnicy z życia swego ludu.
Na początku poznamy historię skrzatów:
- dowiecie się kiedy ludzie po raz pierwszy zetknęli się ze śladami kultury tego leśnego narodu,
- ile lat liczy figurka skrzata z Uppsali,
- dowiecie się kim są Kuwaldowie,
- jak myślicie ile ważą dorosłe skrzaty płci męskiej i żeńskiej,
- na mapach będziecie mogli zaobserwować w jakich rejonach Europy są największe skupiska skrzatów etc.
Z fascynacją poczytacie o wyglądzie zewnętrznym skrzatów. To zaledwie 15 centymetrowe ludki, ale drzemie w nich ogromna siła i witalność. Czy wiecie, że skrzacie powitanie albo pożegnanie to potarcie się noskami.
Na co dzień noszą szpiczaste czapki, niebieskie albo zgniłozielone bluzy, saboty i obowiązkowo pas z torbą narzędziową.
Fascynujące! Skrzaty odporne są na zimno, deszcze, chłód i mrozy. To pomocne zdolności, zwłaszcza w leśnych wędrówkach podczas niesprzyjających warunków.
Cała fizjologia skrzaciego ciała stanie tu przed nami otworem: szkielet, układ mięśniowy, nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy itp.
Czy wiecie ile na przykład trwa ciąża u skrzatów? Dwanaście miesięcy.
Ponieważ skrzaty nie umierają na skutek chorób, skrzacia społeczność nie bardzo się zmienia, choć ich liczba wykazuje pewną tendencję spadkową a to za sprawą kilku zatwardziałych kawalerów i ofiar zwierząt drapieżnych lub wypadków.
A teraz ciekawostka! Dzieci skrzacie noszą pieluchy do 12 roku życia, zaś pod opieką rodziców pozostają przez 100 lat!
Ojcowie uczą synów wszystkiego co niezbędne do dalszego życia: zwiększania tempa biegu, odróżniania grzybów, ziół, przyjaznych zwierząt od drapieżników itp.
Dowiemy się, jakie zioła, substancje i lekarstwa wykorzystują leśne ludki do kojenia wszelkich skrzacich dolegliwości a także jak transportują rannych.
Skrzaty żyją w różnych środowiskach, poczytamy więc o tych, które zamieszkują las, wydmy, ogrody, wiejskie zagrody, domy czy dalekie ostępy Syberii.
Jak skrzaty mierzą upływ czasu? Wszakże długość ich życia jest zaskakująca!
Zaręczyny, ślub i rodzina – to jeden z najciekawszych rozdziałów popartych wspaniałymi ilustracjami m.in. domu skrzata i jego skomplikowanej struktury.
A co skrzaty robią na co dzień? Jak wychowują swoje dzieci, ile ich mogą mieć? Co jedzą? Autor szczegółowo opisał to w tej księdze.
Czy wiecie, że skrzaty mają swoje różdżki? Wykrywają nimi wodę, ukryte skarby, a także promieniowanie ziemskie.
Skrzaty to przyjaciele zwierząt. Małe stworzenia ale o wielkich sercach. Sprawdźcie z jakim oddaniem pomagają swoim kudłatym czy pierzastym współmieszkańcom.
Dzieci skrzatów nie różnią się aż tak bardzo od ludzkich, również uwielbiają zabawę,figle i psoty. Poczytamy jak się bawią, np. grają w „skrzacie, nie irytuj się!”.
Między sobą skrzaty porozumiewają się w swoim języku, a zwierzęta rozumieją ich język.
Księga kryje też skrzacie legendy, wspaniałe magiczne opowieści.
Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła. Oj tak, miło przenieść się na chwilę do takiego baśniowego świata i puścić wodze fantazji. Polecam!