Wyprawy motocyklowe Robert Wicks – recenzja

Jako pasjonat motocykli lecz totalny amator z przyjemnością sięgnęłam po książkę Roberta Wicksa pod tytułem „Wyprawy motocyklowe”. Już sama okładka kusi nas zapowiedzią, że w książce znajdziemy wszystko czego potrzebujemy, by odbyć motocyklową wyprawę życia.
Lektura książki to była czysta przyjemność i wspaniała, inspirująca przygoda. Polecam serdecznie każdemu! Kiedyś na pewno to małe marzenie o długiej motocyklowej podróży zrealizuję.
Z przyjemnością sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa i do małych wypraw motocyklowych z tatą. Były to przeważnie przejażdżki WSK-ą, ja podróżowałam z przodu przy baku w ramionach taty. Z czasem to ja mogłam prowadzić motor, najpierw pod jego troskliwym okiem a potem sama. Świat widziany oczami dziecka jest naprawdę fascynujący, zwłaszcza świat widziany z perspektywy motocyklisty.
Do tej pory wspominam te wycieczki z wielkim sentymentem i tęsknotą. Im człowiek starszy to obowiązki spychają te małe radości na drugi plan, ale cóż, trzeba to będzie powtórzyć. Książka na pewno pomoże wzbudzić w nas na nowo ciekawość świata i ducha przygody.
Lektura takiego poradnika będzie bardzo przydatna dla laika, który czerpie radość z podróży na dwóch kółkach, ale niekoniecznie wie jak przygotować się technicznie i formalnie do dłuższej wyprawy motocyklem.
Dedykacja mnie poruszyła, autor poświęcił ten poradnik m.in. swojej mamie:)
„Dla mojej Mamy, która – poza wszystkim, co dla mnie uczyniła, kupiła mi w 1985 roku pierwszy motocykl, od którego zaczęła się moja pasja”.
Na początek przybliżę Wam, co kryje spis treści i jakie tematy autor porusza w swoim poradniku. Książka jest podzielona na trzy działy tematyczne:
- przed wyruszeniem z domu
- w drodze
- wyprawy motocyklowe
Myślę, że w każdym z nas kryje się ciekawość świata. Choć musimy się pogodzić z faktem, że człowiek jest tylko okruszkiem a świat jest ogromny, to jednak warto mieć marzenia podróżnicze i starać się je realizować.
Czegóż cenniejszego możemy w życiu doświadczyć, jak właśnie nie emocji: miłości, radości, ciekawości, podekscytowania, zachwytu, serdeczności, rozbawienia, dumy, euforii, zdumienia, szczęścia czy odprężenia. Nasze życie składa się m.in. z ciągu emocji i od tego jak nim pokierujemy, zależy ich wypadkowa. Tak więc powinniśmy dążyć w życiu do spełniania swoich małych pragnień i potrzeb, to daje szczęście a przecież raz się żyje.
Autor książki Robert Wicks pięknie pisze:
„Podróże wymagają zaangażowania fizycznego, psychicznego i finansowego, lecz zyski są znacznie większe – te doświadczenia w pewien sposób zawsze dają nam coś wyjątkowego”.
Książka zawiera tak wiele informacji, że stanowi naprawdę godne uwagi kompedium wiedzy, to poradnik i przewodnik. Marząc o wyprawie motocyklowej mało kto zdaje sobie sprawę, ile tak naprawdę spraw należy dopiąć oraz ile wiedzy zdobyć, by całość „wypaliła”.
W pierwszej części autor genialnie nakreśla nam o jakie sprawy praktyczne należy zadbać, by wyprawa była bezpieczna i ukończona z sukcesem. Warto mieć plan, a on obejmuje nie tylko wyprawę, ale również czas na długo przed nią. Trzeba bowiem zadbać o sprawy techniczne, o dokumentację niezbędną podczas wyprawy czy o wiedzę dotyczącą geografii i kultury miejsc które chcemy odwiedzić.
Autor podkreśla, że wyprawy samotne są raczej dla doświadczonych podróżników. Gdy wybieramy się w trasę po raz pierwszy, warto zadbać o towarzyszy, którzy pomogą, wesprą radą i zapewnią większe bezpieczeństwo. W kupie raźniej, ale też czasami trudniej. Każdy z nas jest inny, wspólna wyprawa wiąże się też z tolerancją i pewnego rodzaju ugodami, które należy mieć na uwadze.
Motor to wyjątkowa maszyna, tutaj warunki pogodowe podczas podróży bardzo się liczą. Niebo naszym dachem, należy mieć do niego respekt. Na pogodę musimy zdecydowanie zwrócić baczną uwagę.
Autor przybliża nam warunki atmosferyczne jakie możemy spotkać wybierając się w podróż na dany kontynent. Na przykład wybierając się do Afryki należy zwrócić uwagę na wielkie wahania klimatyczne, które nas tam zastaną w różnych porach roku (upały, intensywne opady między czerwcem a wrześniem itp.).
Notatki o trasie, planowanie budżetu, sponsoring, karnet CPD, rozpoznanie, fracht, wizy, podatki, szczepienia, ubezpieczenia, osprzęt, akcesoria – dłuższa wyprawa motocyklem wymaga wielu wyrzeczeń, wiedzy i wysiłku już na samym początku. Kto nie potrafi sprostać formalnościom początkowym, tym bardziej nie poradzi sobie podczas wyprawy.
Sam entuzjazm szybko może przerodzić się we frustrację, gdy człowiek realnie oceni skutki i zobowiązania wynikające ze swej decyzji o wyprawie. Tutaj trzeba być konsekwentnym w dążeniu do realizacji swych marzeń i celów.
Ogromny rozdział poświęcony jest wyborowi motocykla. Autor przybliża nam wiele maszyn i opisuje różne możliwości ich wykorzystania.
Jeżeli wybierzemy już maszynę z którą będziemy chcieli podróżować, to należy zadbać by jak najlepiej przygotować ją przed wyprawą. Autor wykłada nam wiedzę dzięki której nauczymy się jak przetestować swój motocykl, jak rozpoznać jego słabe strony, jak sprawdzić czy podoła zadaniu oraz jakie modyfikacje warto do niego wprowadzić.
Książka porusza wszystkie podstawowe obszary dotyczące sprzętu i formalności, o których trzeba pamiętać przed wyprawą, choć na pewno ich nie wyczerpuje m.in.:
- wybór opon,
- zbiornik paliwa, kiedy warto dodać dodatkowy bak na paliwo mimo iż waga motocykla wówczas wzrośnie,
- bagaże, jak racjonalnie spakować i przewieść bagaż, co się przydaje, a co jest zbędne,
- fracht, czy zdajesz sobie sprawę, że czasami należy zadbać też o przewiezienie motocykla podczas wyprawy (samolot, pociąg, barka a może firma spedycyjna), jak ocenić koszty frachtu, by uniknąć przykrych niespodzianek,
- dobre rady dotyczące pakowania, dlaczego warto śledzić fora internetowe,
- wyposażenie do jazdy,
- jakie części zamienne i narzędzia warto zabrać ze sobą,
- jakie wyposażenie nawigacyjne i środki łączności warto zabrać ze sobą,
- co powinno znaleźć się w apteczce motocyklisty,
- techniki jazdy, jak bezpiecznie poruszać się obciążonym enduro, dlaczego warto poznać na czym polega jazda off-road (jazda po piachu, strome zjazdy i podjazdy, przeprawa przez rzekę)
- zdobycie wiz i zrozumienie warunków każdej z nich,
- międzynarodowe prawo jazdy, co to jest i w jakich krajach jest wymagane,
- co to jest karnet CPD i co zrobić by go uzyskać,
- ubezpieczenie motocykla i zielona karta,
- ubezpieczenie osobowe i medyczne, dlaczego warto wczytać się w oferty i przejrzeć bonusy ubezpieczeń,
- bezpieczne przewożenie pieniędzy,
Gdy zapoznamy się już z obszernym wstępem dotyczącym przygotowań, autor zaprosi nas do części drugiej swojej książki, w której opisze życie w drodze. Tutaj dowiemy się jakich zasad warto przestrzegać w drodze, by podróż była udana, bezpieczna i spełniona:
- jak przyzwyczaić się do nowego porządku dnia i sposobów postępowania,
- jak radzić sobie z podstawowymi kwestiami: dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo osobiste i grupy, starania i żywność o wodę (oczyszczanie wody i jej przewożenie), przekraczanie granic,
- jak przystosować się do życia w obcych państwach,
- jak pilnować motocykla podczas noclegu,
- uwagi dla podróżujących kobiet (jak się ubierać, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak ochronić swoje zdrowie, jak się zachowywać w obcych kulturach), słynne kobiety, które na dwóch kołach przemierzyły świat. Miło poczytać, że ta słabsza płeć – my kobiety, też mamy na tyle charyzmy i pasji by snuć plany i realizować takie podróże. Bardzo inspirująca książka, ukłon w stronę autora, że nie zapomniał o nas kobietach.
- jak prawidłowo nawigować, ustalać położenie i wyznaczać optymalną trasę do celu (m.in. o zaletach nawigacji satelitarnej),
- obsługa i naprawy motocykla,
- jakie sytuacje nadzwyczajne mogą nam się przytrafić w drodze, autor omawia niektóre podstawowe umiejętności sztuki przetrwania w takich okolicznościach.
Na koniec możemy poczytać o wyprawach autora i poczuć przedsmak przygody. Dowiemy się jak wyglądały trzy różne wyprawy i jakie przygody przeżywał autor w Maroku czy w trasie z Kairu do Kapsztadu.
Na koniec autor przedstawił czytelnikom wielką tabelę znaczących modyfikacji w swoim motorze oraz przytoczył opisy jak te zmiany wpłynęły na jakość podróży.
Bardzo ciekawa, pełna wartościowych porad książka. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto kocha podróże na dwóch kółkach i pragnie poszerzyć swoją wiedzę, by zwiedzać świat bezpiecznie i mądrze.
Pozycja ma aż 192 strony bogato zapełnione zdjęciami, drobnym tekstem, tabelami, zestawieniami oraz poradami.
O autorze
„Robert Wicks to zamiłowany motocyklista, poszukiwacz przygód, fotograf, pisarz. Na dwóch kołach, odwiedził ponad 50 państw, między innymi Mozambik, Islandię, Peru i Japonię.
Wspiął się na Kilimandżaro, lata na paralotni. Autor pięciu książek z cyklu „Wyprawy motocyklowe”. Jest stałym prelegentem na spotkaniach motocyklowych i podróżniczych. Wychował się w Republice Południowej Afryki, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.”
ISBN: 978-83-932643-9-1
Wydawnictwo: Buk Rower
Tytuł: Wyprawy motocyklowe
Tłumaczenie: Jan Misiuna
Tytuł oryginału: Adventure Motorcycling
Autor: Robert Wicks
Cena detaliczna brutto: 54,00 zł
Data premiery rynkowej: 27 marca 2013
Ilość stron: 192
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
One thought on “Wyprawy motocyklowe Robert Wicks – recenzja”