Wieża widokowa w koronach drzew Krynica-Zdrój zimą

Jeżeli szukacie pięknych, górskich, zimowych widoków, to zdecydowanie polecamy wieżę widokową w koronach drzew w Krynicy-Zdroju.
Ta ogromna konstrukcja pnie się na wysokość aż 49,5 m! W większości jest zbudowana z drewna. Robi naprawdę niesamowite wrażenie.
Wybraliśmy się tam w pełni sezonu zimowego (styczeń 2022r.). Wieża znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, góra ma 896 metrów n.p.m i malowniczo otoczona jest lasami pasma Jaworzyny Krynickiej. Do wieży dołączona jest specjalnie skonstruowana „drewniana ścieżka”, dzięki której stopniowo przemieścimy się w górę aż na sam szczyt. Ten monstrualnych rozmiarów mostek podpiera 18 wież wsporczych oraz 87 słupów. Użyto drewna akacjowego. Na pierwszy rzut oka człowiek nie może uwierzyć, że to wszystko jest realnie zbudowane głównie z drewna. Te podpory są gigantyczne.
Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów.
Aby dostać się na szczyt góry, możemy wjechać kolejką krzesełkową albo wejść pieszo. My wybraliśmy spacer, było rewelacyjnie! Polecamy każdemu!
O czym warto wiedzieć!
Parkingi kompleksu Słotwiny Arena są darmowe, jednak na dole kompleksu od razu natkniecie się na płatne ( około 20 zł za dzień – styczeń 2022) parkingi prywatne, omińcie je i jedźcie w górę, tam obsługa stoku narciarskiego pokieruje Was na wolne, darmowe miejsca parkingowe.
Gdy powiedzieliśmy, że interesuje nas piesze wejście na wieżę, to miły Pan „parkingowy” pokierował nas do miejsca za hotelem. Tuż za nim jest początek szlaku w górę do wieży.
Trzeba podejść do „oślej łączki”, na której uczą się jeździć na nartach dzieci. Zimą, przy żółtych „materacach” zaczynamy podejście.
Szlak biegnie przy drewnianym płocie, a potem skręca w prawo.
Zimą warto mieć ze sobą raki i stuptuty, podejście jest miejscami śliskie. Szlak pieszy na wieżę wije się obok stoku narciarskiego, więc wchodząc trzeba uważać na narciarzy.
Nie jest to oficjalny szlak, nie ma oznaczeń, ale tak nas pokierowała obsługa stoku Słotwiny Arena. W sumie czeka nas spacer w górę o długości około 1 km. Tuptamy sobie na luzie około 20-30 minut.
Gdy przetniemy pieszo szeroki stok narciarski, trzeba wejść ścieżynką w lasek i obok małego szałasu przejść na drugą stronę zagajnika. Potem kierować się w prawo pod górę w stronę wieży.
Wychodząc z zagajnika zobaczymy charakterystyczną, małą kapliczkę na drzewie i znak szlaków: żółty/niebieski.
Widoki są przepiękne. Z lewej widać szczyt Jaworzyny Krynickiej. Też polecamy taką wycieczkę, na Jaworzynę można wjechać koleją gondolową lub wejść na tę górę pieszo.
Kilka metrów w górę i już naszym oczom ukazuje się monumentalna wieża. Ta przemyślana, imponująca konstrukcja drewniana budzi ogromny podziw. Na dole człowiek boi się, że wchodząc tam, odczujemy lęk wysokości. Ale jakoś nie udzielił nam się podczas wchodzenia i zejścia.
Na górze bardzo wiało i było dużo chłodniej. Radzę zabrać ciepłe ubrania, dodatkowe rękawiczki, szalik lub komin itp. Jak zwykle zresztą idąc w góry trzeba ubierać się na cebulkę i mieć dodatkowy, przydatny ekwipunek (latarka, nakładki na buty z raczkami, nawet ogrzewacze chemiczne, jakieś wysokoenergetyczne przekąski, picie itp).
Księgę znaleźliśmy na końcu, już po zejściu z wieży :) Dlatego pamiętajcie aby podejść do niej na początku i zapoznać się z zabawą w niej ukrytą.
Przed wejściem na ścieżkę spacerową i wieżę znajdują się miniklatki dla zwierząt, coś w stylu „hotelu” w którym na czas zwiedzania wieży można zostawić swojego czworonoga. Opcja na pewno pomocna, ale osobiście uważam, że dla psa to wielki stres zostawić go w takim miejscu wśród obcych ludzi. Ale może się mylę i w sezonie letnim ludzie z tego korzystają. W każdym razie jest rozsądny przepis, że psów na wieżę wprowadzać nie można.
Bilety kupicie przy dolnej stacji wyciągu albo tuż przed wejściem na ścieżkę w automatach. My kupiliśmy bilet w automacie, koszt 55 zł od osoby (stan na styczeń 2022r).
Przy ścieżce jest mnóstwo tablic edukacyjnych (około 15), interaktywnych ekranów, zadań i ciekawostek dla zwiedzających.
Widoki zimowe z tej wieży i ścieżki spacerowej są naprawdę wspaniałe! Zapamiętamy je na długo.
UWAGA! Przygotuj sobie pokrowiec na telefon dopinany na przykład do smyczy lub zakładany na rękę. Na pewno zechcesz zrobić pamiątkowe zdjęcia a nie chcesz by telefon wypadł Ci z ręki i komuś na dole zrobił krzywdę!!!
Dla młodzieży jedną z ciekawszych atrakcji jest stalowa zjeżdżalnia o długości ponad 60 metrów, którą zjeżdża się w rurze aż do podstawy wieży widokowej. W zimie zjeżdżalnia jest zamknięta. Tak samo niektóre zejścia były nieczynne (oblodzenia).
Jak widać na zdjęciu poniżej, ze zjeżdżalni mogą korzystać wyłącznie osoby powyżej 120 cm wzrostu.
Ścieżka jest tak komfortowo zaprojektowana, wejdą tu zarówno dzieci jak i seniorzy i niepełnosprawni na wózkach (latem). Nie jest stromo. „Pomost” jest szeroki i podzielony na 2 pasy ruchu: w górę idzie się po zewnętrznej stronie, a w dół po środkowej stronie ścieżki. Boki są zabezpieczone siatką ochronną aby nikt nie wypadł.
UWAGA! ŚCIEŻKA W KORONACH DRZEW
Ścieżka została zaprojektowana z myślą o osobach poruszających się na wózkach. Dzięki stopniowemu nachyleniu między 2-6 % cała trasa drewnianej ścieżki i wieży dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.
Aby dostać się pod wieżę widokową konieczny jest wyjazd koleją krzesełkową. Kolej poza sezonem narciarskim wywozi również wózki inwalidzkie (nie elektryczne). Obsługa deklaruje pomoc przy wsiadaniu i zsiadaniu z kolei osobom z ograniczeniami ruchowymi.
Pięknie tu! Polecam serdecznie każdemu zwiedzanie wieży widokowej. Niesamowite widoki!
Zobaczcie sami, zapraszam na film: