Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych
Ćwiczenie aparatu mowy jest równie ważne jak gimnastyka innych części ciała. A jak zatem wspomagać naukę mowy u dzieci? Wykorzystując na przykład ćwiczenia logopedyczne przygotowane przez specjalistów w tej dziedzinie.
Na rynku jest wiele książek o takiej tematyce, perełką wśród nich jest niewątpliwie seria Państwa Szwajkowskich, o której pisałam już TUTAJ (kliknij by przejść do recenzji).
Właśnie na rynku pojawiła się kolejna część tych autorów, równie interesująca i obszerna. Zawiera mnóstwo wierszyków, które pomogą nam w pracy nad wymową dziecka.
Całości tego edukacyjnego majstersztyku dopełniają cudowne ilustracje Karoliny Dziewy. Książka zachwyca feerią barw, dużym wyborem łamańców językowych dobranych do poziomu czytelników, urzeka magią interesujących zestawień czy mnogością podpowiedzi, będących podporą dla rodzica.
Nie tylko dzieciom spodobają się mądre, doskonalące rymowanki i utwory, również dorosły odbiorca skorzysta na lekturze tego językowego woluminu.
O zaletach takich publikacji pisałam już TUTAJ, zachęcam Was do zapoznania się z poprzednią recenzją. A tymczasem przyjrzyjmy się co czeka na nas w nowym, trzecim tomie tej logopedycznej rozrywki.
We wstępie autorzy pokrótce tłumaczą z czego składa się ta książka i jakie tematy porusza. A więc głównym jej celem jest doskonalenie dykcji u dzieci i młodzieży, jak również u dorosłych odbiorców.
Czy wiecie, że ćwiczenia wymowy trzeba koniecznie poprzedzić gimnastyką narządów artykulacyjnych: warg, języka, żuchwy, policzków i podniebienia miękkiego. Autorzy nam w tym pomogą, podsuwając tematyczne wierszyki, a więc czytamy i ćwiczymy:
„A, policzki nam zostały!
By w wymowie pomagały
nadymamy je, by one
teraz stały się balonem.
Gdy wciągniemy oba naraz,
to się w buzi zetkną zaraz,
ale sprawdźmy to językiem,
jak to jest z policzków stykiem.”
Książka składa się z sześciu części:
- Ćwiczenia z głoskami szumiącymi: sz, ż, cz, dż
- Ćwiczenia z głoskami szumiącymi znajdującymi się w sąsiedztwie głosek szeregu syczącego: s, z, c, dz
- Wierszyki z głoską r
- Ćwiczenia wymowy samogłosek nosowych: ą, ę
- Ćwiczenia poświęcone wymowie rzadko występujących głosek, w tym głosek podwojonych.
- Wierszyki z łamańcami językowymi, tylko bardziej i mniej znanymi.
Chcecie dowiedzieć się, jak skończyła się czkawka kaczki? A może zainteresują Was ćwiczenia z chrząszczem, który wyrzekł się gąszczu ?
Pod każdym wierszykiem i ćwiczeniem językowym autorzy dodali też krótką „informację zaczepno-edukacyjną”, która ma na celu zachęcenie dziecka do konwersacji i zadawania pytań. Czasami też po prostu o czymś nas ona informuje, np.
„Co to znaczy dąsać się?
Co robić, żeby nie dostać bąbli od opalania?
Co to znaczy, że coś jest komuś na rękę?
Z czego może być zrobiona wędka?
Co to znaczy krnąbrny?
Wyjaśnij dziecku czego jednostką jest dżul. Posłuchaj czy wymawiając głoskę DŻ, dziecko nie zastępuje jej innymi głoskami, np. CZ, DZ lub DŹ. Zwróć uwagę, czy głoski zapisanej dwuznakiem DŻ nie wymawia jako dwóch oddzielnych głosek D i Ż i nie mówi d-żul”
Na końcu książki jest przejrzysty SPIS TREŚCI.
Książka jest bardzo obszerna, ma aż 112 stron! Dużo zabawy, powtarzania, interpretowania cudownych ilustracji, mnóstwo gimnastyki dla buzi i języka. To wspaniała publikacja, która niewątpliwie wesprze pracę nie tylko nauczycieli w szkole, ale też rodziców.
To książka z gatunku tych, po które bardzo często sięgamy, warto mieć ją w domowej biblioteczce, by zawsze była „pod ręką” i wspomagała nasze zabawy wychowawcze z dzieckiem.
Polecam gorąco! A TU znajdziecie recenzję podobnej książki z tej serii.
Tytuł: Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych
Autor: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Wydawnictwo: Wilga / GW Foksal
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Numer ISBN: 9788328043107
Kod paskowy (EAN): 9788328043107
A może zainteresują Was inne publikacje dla dzieci od Wilgi – zerknijcie TUTAJ (klik)
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)