Browse By

Projekt „Puszcza i ludzie”

Wychowałam się w małej miejscowości „pod lasem” na lubelszczyźnie, bo tuż obok mojego rodzinnego domu rośnie piękny las mieszany. Przylegają do niego pola uprawne, które o każdej porze roku cieszą oczy innymi barwami: żółciami kwitnących rzepaków, zielenią wiosennych zbóż czy bielą kwitnących pędów fasoli. Ta wieś „wsiąkła” we mnie na całe życie. Najlepiej czuję się blisko natury, uwielbiam spacery po lesie, kocham zbierać grzyby choć potem w zasadzie ich nie jem, kocham wędrówki po górach. W dużym mieście się duszę, bliższe są mi małe miasteczka i wsie.

Tę miłość do przyrody dzielimy razem z mężem i staramy się zarażać nią córki ucząc je szacunku i zrozumienia dla otaczającego nas świata fauny i flory.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakimi jesteśmy szczęściarzami, w jak pięknym zakątku świata mieszkamy? Zielono tu, pełno jezior, mamy morze i góry. Nie brakuje nam wody ani jedzenia. Ciężko jest ekonomicznie, ale piękny jest ten kawałek naszej ojczyzny. Zwiedzając Polskę można naprawdę się zachwycić i pokrzepić głód piękna w sobie. A jednym z regionów, który wyjątkowo mnie fascynuje jest niewątpliwie Podlasie.

Dziś chcę Wam pokazać piękną grę edukacyjną i poopowiadać o Puszczy Białowieskiej. Grę otrzymaliśmy w ramach projektu Puszcza i Ludzie (TUTAJ strona internetowa projektu – klik).

Projekt realizowany jest przez Powiat Hajnowski i współfinansowany z funduszy europejskich Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zerknijcie też TUTAJ (klik), gdzie opowiadałam Wam o dawnej muzyce podobnych regionów.

Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Gra: Puszcza Białowieska
Wydawnictwo: Multico, Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Rok wydania: 2018
Rodzaj: gra planszowa
Twórca ilustracji: Tomasz Samojlik

Puszcza Białowieska gra

Gry są istotnym i bardzo atrakcyjnym środkiem wspomagającym kształtowanie odpowiednich postaw dzieci wobec nauki, pracy oraz postrzegania innych osób czy otaczającego nas świata. To rewelacyjna metoda, by rozwijać wiedzę i umiejętności młodego pokolenia.

Prosta formuła rozgrywki w tej grze zachęca i motywuje, by w pełni ją rozegrać. Zadania wymagają od gracza myślenia na wielu różnych płaszczyznach, przez to pozytywnie stymulują młody umysł.

Ale nie tylko dzieci skorzystają wybierając taką formę spędzania wolnego czasu! Dzięki pozycjom takim jak ta, dorośli również mogą w przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę. Oj tak, na wiele pytań nie potrafiłam udzielić odpowiedzi, wzbudziło to we mnie ciekawość i z wielką radością „doczytywałam” potem o puszczy i jej tajemnicach. Zdecydowanie takie gry motywują do poszerzania swojej wiedzy.

W tym zielonym pudełku znaleźliśmy prawdziwe przygody oraz ogromną dawkę wiedzy. Chylę czoła pomysłodawcom, świetna gra edukacyjna, która wciąga pokolenia!

Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Gra jest przepięknie wykonana, to edukacyjna perełka, dzięki której możemy przyswoić ogromną ilość informacji o samej puszczy, jej mieszkańcach, tradycjach regionu, miejscach pamięci itp.

Puszcza Białowieska gra

To fantastyczna planszówka dla uczniów ale też dla dorosłych. Jako jej uzupełnienie polecam genialne książki tego samego ilustratora Tomasza Samojlika – „O rety przyroda” i „O rety przyroda świata” – ich recenzję znajdziecie TUTAJ (klik).

Mamy całą półkę książek dla dzieci tego autora, prawdziwe edukacyjne, ogromne perełki. Tak to już jest gdy wykształcony i utalentowany człowiek tworzy coś dla dzieci – powstają bardzo wartościowe pozycje, które będą cieszyć i uczyć następne pokolenia.

O rety przyroda Samojlik

O rety przyroda Puszcza Białowieska

W pudełku z grą „Puszcza Białowieska” znajdziemy:

  • wielką, tekturową, składaną planszę z ogromną ilustracją wycinka puszczy

Wilki na niej harcują i żubr Pompik z rodziną wędruje, łosie brodzą po bagniskach i bobry uwijają się przy tamie oraz żeremiach. To prawdziwy pierwotny dom dla wielu interesujących gatunków zwierząt oraz roślin.

Puszcza Białowieska plansza

Czy wiecie, że Puszcza Białowieska jest kompleksem leśnym z zachowaną największą powierzchnią lasów naturalnych w Europie. Wyróżnia ją rozległość oraz bardzo duże bogactwo gatunkowe roślin, zwierząt i grzybów, wynikające z różnorodności siedlisk leśnych i dużej żyzności gleb. To bardzo piękny i stabilny ekosystem, który warto szanować i chronić.

Puszcza Białowieska gra

  • karty do gry, każda z nich skrywa pytania dotyczące Puszczy Białowieskiej, jest ich bardzo dużo, aż 120!

Przykładowe pytania:

„Orlik krzykliwy buduje gniazda w koronach drzew w trudno dostępnych miejscach w lesie. Poluje natomiast na terenach otwartych. Pomaga mu w tym: a) budowa platform na słupach elektrycznych, b) koszeni łąk, które ułatwia mu polowanie na gryzonie i inne drobne ssaki, c) wywieszanie budek lęgowych” 

„Puszcza Białowieska położona jest na terenie krajów: a) Polska i Ukraina, b) Polska i Litwa, c) Polska i Białoruś”

„Popielica szara to: a) Niewielki ssak z rzędu gryzoni o puszystym ogonie i szarym futrze, b) Potoczna nazwa rośliny znanej pod naukową nazwą bylica piołun, c) Żona króla Popiela”

Puszcza Białowieska karty do gry

„Czosnek niedźwiedzi to roślina chroniona. Rośnie dużymi łanami, a jego kwiaty mają barwę: a) czerwoną, b) białą, c) zieloną”

„Dawni pszczelarze zajmujący się hodowlą pszczół w drzewach, nazywani są: a) snycerzami, b) bobrownikami, c) bartnikami”

Puszcza Białowieska karty do gry

Puszcza Białowieska karty do gry

  • kartę odpowiedzi, która pomoże nam znaleźć właściwą odpowiedź na pytania z kart,

Gra o puszczy - karta odpowiedzi

  • fantastyczne „leśne” pionki, które tworzą figurki 8 najbardziej charakterystycznych zwierząt zamieszkujących puszczę: lisa, rysia, wilka, żubra, bobra, zająca, sarny oraz dzika

Puszcza Białowieska pionki do gry

Puszcza Białowieska pionki do gry Puszcza Białowieska pionki do gry

  • instrukcję do gry,
  • kostkę.

Jak grać

W grę może zagrać od dwóch do ośmiu osób. Każdy gracz losuje lub wybiera sobie „leśny” pionek i zapamiętuje jakie zwierzę będzie go reprezentować w grze.

Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Gracze wyznaczają jedną osobę spośród uczestników, to jej przypada rola Dobrego Ducha Puszczy, który sprawdza poprawność odpowiedzi podczas rozgrywki. Oczywiście karta odpowiedzi powinna pozostać tajna dla innych graczy.

Regrywalność tej planszówki z czasem spada, ale kart z pytaniami jest naprawdę bardzo dużo i wystarczą one na wiele godzin udanej, owocnej zabawy i nauki. Po kilku rozgrywkach poziom naszej wiedzy o krainie żubra będzie absolutnie zachwycający. Wyobrażacie sobie lepszą lekcję nauki geografii czy biologii? Bo my zdecydowanie jesteśmy miłośnikami takiej formy nauki i spędzania wolnego czasu.

Zanim rozpoczniemy rozgrywkę, należy potasować karty i ułożyć z nich stos obok planszy, ilustracją do góry.

Puszcza Białowieska gra edukacyjna Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Wszystkie „leśne”pionki ustawiamy na polance z napisem START. Grę rozpoczyna uczestnik, który wyrzuci największą ilość oczek na kostce. Cykl rozgrywki przesuwa się potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Puszcza Białowieska gra edukacyjna Puszcza Białowieska gra edukacyjna

To klasyczna planszówka, gracze rzucają kostką, przesuwają swoje „leśne” pionki o wyrzuconą ilość oczek przesuwając się po wyznaczonej „drodze” w puszczy.

Rozgrywki takich  planszówek wymagają z reguły większej liczby graczy, a przez to pomagają między innymi integrować się w grupie. Uczą zasad uczciwości i „fair play”. Śmiało można by rzec, że trochę działają terapeutycznie, bo przez pryzmat pięknych ilustracji i poruszania ciekawych tematów pomagają wyzbyć się stresu.

Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Puszcza Białowieska gra edukacyjna

Jeżeli gracz stanie na polu ŻÓŁTYM, musi odpowiedzieć na pytanie zamieszczone na karcie. Dobra odpowiedź to skok o jedno pole do przodu, zła – do tyłu. Wykorzystaną kartę z pytaniem odkładamy na bok. Jeżeli w trakcie gry stos z kartami pytań się skończy, Dobry Duch Puszczy tasuje wszystkie odłożone i ponownie układa je w stos.

Jeżeli gracz stanie na polu CZERWONYM, to jego wędrówka przez puszczę opóźni się przez podane w instrukcji przeszkody, np. pole numer 40 – „musisz poczekać, aż przejedzie kolej wąskotorowa, tracisz jedną kolejkę rzutów” itp. 

Jeśli gracz stanie na polu NIEBIESKIM, to jego przygody w puszczy będą łatwiejsze, np. pole numer 35 – „przejeżdżasz wąskotorówką na pole numer 41”.

Gra o puszczy

Wygrywa ten gracz, którego „leśny” pionek jako pierwszy dotrze do METY. Aż 59 różnorodnych, pełnych przygód pól dzieli nas od mety. Komu uda się wygrać, czy sprytny lis najlepiej potrafi przemierzać zakamarki puszczy, a może to żubr wie o niej najwięcej. Świetna zabawa!

Moja ocena: 10/10

  • proste reguły gry, łatwe do zrozumienia nawet dla młodszych,
  • wysokiej jakości elementy gry, pomysłowe pionki i piękne ilustracje zachęcają dzieci do rozgrywki,
  • gra uczy logicznego myślenia i znacząco pomaga poszerzyć wiedzę w danej dziedzinie,
  • dzieci wyniosą z czasu spędzonego nad planszówką same korzyści,
  • doskonała rozrywka dla całej rodziny,
  • gra wzbogaca naszą wiedzę o świecie,
  • „skazuje” na współpracę, wprowadza zdrową rywalizację, buduje wzajemne relacje społeczne,
  • wspomaga rozwój intelektualny dziecka ucząc poprzez zabawę,
  • uczy zasad komunikacji międzyludzkich, zasad społecznych a te we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż „encyklopedyczna” wiedza, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej,
  • uczy wygrywania, ale też – znacznie trudniejszej – sztuki przegrywania,
  • dla młodszych dzieci istotna jest kolorystyka, ilustracje i o te czynniku tu zadbano,
  • gra zdecydowanie pomaga zintegrować starsze pokolenie z młodszym.

To wspaniała gra poznawcza, która pomoże graczom zgromadzić wiedzę o otaczającej ich rzeczywistości społecznej i przyrodniczej, pomoże utrwalić zdobyte informacje by w przyszłości swobodnie nimi operować.

Gra  spełnia funkcję motywacyjną, pobudza do aktywności poznawczej, która ma wyzwalać i rozwijać zainteresowania dziecka otoczeniem. Prosta planszówka, a zachęca do podejmowania samodzielnych działań i snucia obserwacji. Pomoce takie usprawniają koncentrację oraz napędzają motywację do bardziej intensywnego uczenia się, a to docelowo sprzyja rozwojowi twórczości dziecięcej.

Trzeba się cieszyć, że powstają tak interesujące gry i z radością po nie sięgać podsuwając je swoim dzieciom.

DARMOWY PORADNIK O PUSZCZY

Na stronie projektu możecie pobrać darmowy, bardzo wartościowy poradnik „Puszcza Białowieska w czterech porach roku”TUTAJ można go pobrać.

W środku znajdziemy sześć ciekawych rozdziałów i mnóstwo urzekających fotografii. Chcąc zagrać w planszówkę, warto najpierw oddać się lekturze tej książeczki, bo to świetne kompendium wiedzy o tym wyjątkowym regionie. Widać, że autorzy włożyli w jego przygotowanie dużo pracy, serca i wiedzy.

Tekst: Paweł Fabijański, Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Dominika Borówka-Sitnik, Paweł Fajtek
Zdjęcia: Krzysztof Borowik, Paweł Fabijańki, archiwum powiatu Hajnowskiego, archiwum Euro Pilot Sp. z o.o.
Wydawca: Powiat Hajnowski, wydane w ramach projektu „Puszcza i ludzie”, Warszawa 2018

Projekt puszcza - poradnik

SPIS TREŚCI

  1. O czym szumi puszcza.
  2. Co zawdzięczamy puszczy.
  3. Przygoda wiosną.
  4. Przygoda latem.
  5. Przygoda jesienią.
  6. Przygoda zimą.

Dużo się dowiedzieliśmy z tego poradnika, m.in. o początkach ochrony Puszczy Białowieskiej czy budowie kolei leśnej i tartaków. Czy wiecie, że ostatni żubr żyjący na wolności został upolowany w Białowieży rok po zakończeniu wojny? Na szczęście znaleźli się wspaniali ludzie, którzy „odbudowali” populację żubra i obecnie w regionie mieszkają 43 osobniki hodowlane, zaś aż 654 żyje sobie na wolności.

To niesamowite, że puszcza jest domem dla szerokiej rzeszy gatunków roślin i zwierząt. Jej bogactwo i różnorodność doceniło wiele znamienitych organizacji, od 1977 roku Białowieski Park Narodowy został uznany przez UNESCO za jeden ze światowych Rezerwatów Biosfery, jako obszar zawierający cenne zasoby przyrodnicze.

Puszcza i ludzie

To nie tylko opowieść o fascynującym lesie i jego tajemnicach, ale też książka o smakach puszczy, o kulinarnych specjałach Podlasia. Czy jedliście już „twaróg hajnowski” i sery z Puszczy Białowieskiej? Ja polecam te TUTAJ (klik), próbowałam – poezja smaku.

Dużą popularnością cieszy się też Miód Pitny Podlaski, który kusi smakiem i aromatem. Do kupienia w miejscowości Saki, tuż na przedpolach Krainy Żubra.

Czy wiecie co to „Lipiec białowieski”? Odsyłam do poradnika, warto go przeczytać i mieć w domowej biblioteczce przed podróżą do puszczańskich lasów.

Region ma niezwykle bogatą przeszłość i wiele zabytków do zwiedzenia, np. cerkiew św. Mikołaja w Białowieży, Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce czy Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia.

Jakoś ta część Polski kojarzy mi się bardzo miło. Pamiętacie kultowe filmy „U Pana Boga za miedzą…”, no jak tu nie pokochać tej gwary i sympatycznego klimatu, który w filmie jest na pewno przerysowany, ale pozytywnie odbierany przed widza.

Poradnik zawiera cenne podpowiedzi dla turystów, którzy wybierają się na Podlasie. Dowiemy się na przykład jak się odpowiednio ubrać „na zwiedzanie puszczy” o każdej porze roku, jakie są najlepsze miejsca obserwacji, co warto ze sobą zabrać do plecaka, które miejsca warto odwiedzić, jak zostać tropicielem, jakie dokumenty powinno się mieć ze sobą itp.

Puszcza

Jak już wspominałam, tę publikację może pobrać każdy w wersji elektronicznej na stronie projektu „Puszcza i ludzie”. Liczy ona aż 60 stron!

W ramach projektu „Puszcza i ludzie” przeprowadzono wiele działań promujących: zajęcia terenowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty „Zaakceptuj żubra”, marsz na orientację itp. Więcej o tym interesującym projekcie poczytacie TUTAJ (klik) i TUTAJ (klik).

Puszcza i ludzie

Magnesy z realistycznymi podobiznami zwierząt znajdziecie TUTAJ (klik).
Maski zwierząt leśnych znajdziecie TUTAJ (klik) oraz TUTAJ (klik).

Puszcza i ludzie

Bardzo dziękuję koordynatorom projektu „Puszcza i ludzie” za otrzymane materiały promocyjne. Koniecznie zajrzyjcie na strony: projektu i powiatu Hajnowskiego, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych publikacji do pobrania i dowiecie się więcej o tym niezwykłym regionie i jego skarbach.

Beneficjent projektu:
Powiat Hajnowski
Adres: ul. A. Zina 1, 17-200 Hajnówka
Tel., (85) 682 27 18, e-mail: starostwo@powiat.hajnowka.pl

Koordynator projektu:
Lucyna Lewczuk, tel. 85 6823046,
e-mail: lucyna.lewczuk@powiat.hajnowka.pl

Projekt puszcza i ludzie

Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku lub na Instagramie. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *