Pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych Tod Schimelpfenig – recenzja

O tym, jak bardzo przydaje się wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy, dowiadujemy się często zbyt późno. A tak niewiele trzeba by pomóc uratować czyjeś zdrowie a może i życie. Dlatego dziś chcę Was zainteresować książką, która traktuje właśnie o pomaganiu potrzebującym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych Toda Schimelpfeniga to bardzo cenna pigułka wiedzy, która przyda Wam się w podróży, na wakacjach, w pracy i w codziennym życiu.
Ta pozycja jest tym bardziej cenna, gdyż opisuje pierwszą pomoc również na łonie natury oraz w sytuacjach nietypowych np. przy złej pogodzie, po przejściu lawiny, w czasie burzy, przy spotkaniu z dzikim zwierzęciem. Wciąż istnieje wiele miejsc gdzie nie ma zasięgu komórkowego i kontakt ze światem oraz służbami ratunkowymi jest utrudniony albo niemożliwy. Wtedy warto posiadać choć odrobinę wiedzy, która pomoże nam przetrwać i ocalić życie swoje czy bliskich. Każde niebezpieczeństwo można zminimalizować wykorzystując swe umiejętności, doświadczenie i prawidłową ocenę sytuacji.
Pierwsze rozdziały książki traktują o podstawowych zagadnieniach medycyny ratunkowej, a więc przypominamy sobie jak ocenić stan pacjenta, jakie są objawy wstrząsu, co robić w przypadku uszkodzenia tkanek miękkich, oparzeń, złamań i przemieszczeń oraz urazów klatki piersiowej, głowy czy brzucha. Następnie od piętnastego rozdziału autor porusza temat problemów zdrowotnych podczas upałów, wychłodzenia, w wodzie, na wysokości, po zjedzeniu trujących roślin oraz w styczności z niebezpiecznymi zwierzętami.
W książce omówiono też temat chorób serca, zaburzeń oddechowych, alergii i anafilaksji. Na koniec zaserwowano czytelnikowi informacje medyczne pomocne podczas wypraw w teren: dezynfekcja wody, higiena, nawodnienie, infekcje grypopochodne, problemy stomatologiczne. Jest to więc dobra lektura dla miłośników survivalu.
Książkę polecam entuzjastom wypoczynku na świeżym powietrzu, podróżnikom, pasjonatom wędrówek po górach, przewodnikom, opiekunom wypraw ale też grzybiarzom. Czasami tak niewiele trzeba by pomóc sobie, swoim bliskim czy po prostu innym ludziom.
Prosty przykład, czy wiecie jakie symptomy pojawiają się przy zawale serca? Zimne poty, duszność, ból brzucha czy drętwienie kończyn – jeżeli rozpoznasz u kogoś takie objawy możesz ocalić mu życie, bo przy zawale liczy się każda sekunda.
Pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych – szczegółowe informacje:
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: twarda
Wymiary: 145×205
Ilość stron: 350
ISBN: 978-83-11-12343-4
Wprowadzono: 25.06.2012
Warto utrwalać sobie wiedzę o pierwszej pomocy. Po taką literaturę powinien sięgać każdy człowiek, bo prezentuje ona sprawdzone wzorce i metody działania. Dzięki nabytej wiedzy na pewno nie stracimy głowy w przypadku zagrożenia czy konieczności udzielenia pomocy potrzebującym.
Polecam i zachęcam Was do uzupełniania wiedzy o pierwszej pomocy!
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)