Pierwsza encyklopedia – straż pożarna, samoloty

Dziś chciałabym zainteresować Was serią inspirujących i ciekawych encyklopedii dla dzieci od wydawnictwa Wilga. Na rynku ukazały się właśnie dwa nowe tomy z tego cyklu: Straż pożarna oraz Samoloty.
To bardzo interesująca seria skierowana głównie dla kilkulatków. Sprawdza się jako książka tematyczna do pokazywania, czytania i opowiadania. Jest doskonałym wsparciem dla rodziców zasypywanych codziennie milionem pytań o otaczający świat.
Każda strona prowokuje do zadawania pytań i pomaga zrozumieć zagadnienia związane z daną dziedziną np. z lotnictwem, gospodarstwem wiejskim, ciałem człowieka, wybranym gatunkiem zwierząt czy ze służbami ratunkowymi.
Seria zapewnia dobrą zabawę a jednocześnie niesie ze sobą ogromny ładunek edukacyjny, który możecie z wielką radością odkrywać razem ze swoim dzieckiem.
Tekst jest prosty ale zawiera wiele informacji przedstawionych w sposób bardzo przystępny dla młodego odbiorcy. Pozycje Wilgi stanowią idealny prezent dla małych, ciekawych świata chłopców i dziewczynek. Rodzicom ułatwią na pewno „przetrwanie” etapu „mamo, tato, a dlaczego?”.
„- Teraz już rozumiem.
– Co rozumiesz?
– Jak latają ptaki. I dlaczego to kochają.”
Katherine Webb – Echa pamięci
Tytuł tomu: Straż pożarna
Tytuł serii: Pierwsza encyklopedia
Autor: praca zbiorowa
Data ukazania: 2017.04.11
Wydawnictwo: Wilga / GW Foksal
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 70
Numer ISBN: 9788328042681
Kod paskowy (EAN): 9788328042681
W tomie pod tytułem „Samoloty” znajdziecie wyczerpujące informacje o transporcie powietrznym. Cała encyklopedia podzielona jest na pięć większych rozdziałów.
- Co to jest samolot?
Dowiemy się czym w ogóle są maszyny latające i jak je wynaleziono. Zajrzymy do wnętrza samolotu, dzięki czemu zorientujemy się jak rozmieszczone są w nim poszczególne mechanizmy: silniki, stery czy światła.
Zgłębimy budowę samolotu a także przeczytamy jakich prac pielęgnacyjno-remontowych wymaga taki rejsowy olbrzym.
Książka wyjaśni nam, dlaczego latamy samolotami a także jakie rodzaje tych pojazdów są obecnie w użyciu. Rozwikłamy zagadkę – w jaki sposób tak wielkie, kilkudziesięciotomowe maszyny są w stanie wzbić się w powietrze.
Czy latają one tak samo jak ptaki? Kto nimi kieruje i jakie musi posiadać do tego umiejętności?
Na końcu każdego rozdziału autorzy przygotowali rozkładówkę „Sprawdź się”, na której dzieci znajdą krótki graficzny test, mający na celu utrwalenie poznanej wiedzy.
2. Lotnisko
Gdy już przyswoimy wiedzę o pojazdach latających i ich budowie, pora na odwiedzenie miejsc, w których te maszyny mogą wzbijać się do lotu i lądować – nazywamy je lotniskami. To bardzo rozbudowane miejsca, których obsługa wymaga koordynacji pracy wielu specjalistów. Poznamy jaką funkcję pełni każdy z nich oraz w obrębie jakiej lokalizacji lotniska wykonuje swoją pracę.
Czy domyślacie się już, dlaczego takie obiekty buduje się z dala od zabudowań mieszkalnych? Czy wiecie, że lotnisko można porównać do małego miasteczka? A jeżeli chcecie przekonać się dlaczego, koniecznie zerknijcie do encyklopedii.
Znajdziemy tu pięknie zilustrowane przekroje poszczególnych stref lotniska m.in. działu odprawy biletowo-bagażowej, sklepów, punktów informacyjnych, toalet, poczekalni czy punktów medycznych.
Na placu lotniska przewija się zawsze bardzo dużo ludzi, łatwo się tam zgubić. Planując taki lot w przyszłości, warto zapoznać dziecko z ogólnym systemem z jakim zetkniemy się będąc na miejscu.
Posiłkując się książką możecie wytłumaczyć maluchowi: po co kupujemy bilety, dlaczego podróżując po świecie należy okazywać dokumenty tożsamości, kto sprawdza nasze dane personalne czy jaką drogę przebywają nasze bagaże podczas załadunku i lotu.
Takie schematyczne grafiki pozwalają bardzo szybko zrozumieć jak funkcjonuje lotnisko oraz jak przebiegają procedury, którymi objęty jest każdy pasażer.
Dlaczego na pokład samolotu nie można wnosić wielu rzeczy? Co to są korytarze powietrzne? Czym zajmuje się kontroler lotów i dlaczego każdy pilot musi stosować się do jego instrukcji?
W książce czeka mnóstwo ciekawostek i wspaniałych ilustracji, które pomogą dzieciom znaleźć odpowiedzi na te pytania.
3. Podróż samolotem
A gdy przejdziemy już całą odprawę, to w końcu możemy wejść na pokład samolotu. Dla wielu maluchów to wyjątkowa chwila, bo każdy człowiek marzy przecież o lataniu w przestworzach.
Ale wewnątrz samolotu również panuje wiele ważnych zasad, które musimy poznać. Na przykład dowiemy się, jak odczytać kody z literkami i cyframi na naszej karcie pokładowej? Poznamy stewardessy i zobaczymy na czym polega ich praca.
Bardzo istotną kwestią, którą poruszają autorzy w książce, jest omówienie zasad bezpieczeństwa właściwych dla każdego pasażera rejsu. Ilustracje pokażą nam np. jak zapinać pasy, kiedy zakładać kamizelkę ratunkową lub maskę tlenową a także wyjaśnią o czym informują dane znaki.
A zastanawialiście się dlaczego w startującym samolocie odczuwamy wstrząsy albo „zatykają nam się uszy”? Jak przebiega lot i co robią wtedy pasażerowie?
A gdy pierwszy lot będziecie mieć już za sobą i znajdziecie się w innej części świata, może zaskoczyć Was dziwne zachowanie własnego organizmu. Może mieć na to wpływ zmiana stref czasowych. Na czym to polega i jakie niesie ze sobą konsekwencje, wyjaśni Wam książka.
4. Coraz wyżej i wyżej
Ostatni rozdział przybliży nam nieco historię lotnictwa. Człowiek od wieków chciał wzbić się w przestworza. Wielu naukowców głowiło się nad skonstruowaniem maszyny, która umożliwi realizację tego marzenia. Były więc różnorakie pojazdy latające: samoloty jednopłatowce, maszyny napędzane parą czy wymyślne szybowce.
A czy znacie inne sposoby na latanie? Widzieliście kiedyś paralotniarza albo osobę podróżująca balonem? Nie? W takim razie encyklopedia pokaże Wam różnorodne rodzaje takiego alternatywnego „fruwania” wymyślonego przez ludzi i objaśni jego tajniki.
Dowiemy się z czego składa się balon i na jakiej zasadzie odrywa się od ziemi? Jak lata śmigłowiec? Czym są pikniki lotnicze? Czy istnieją niewidzialne samoloty?
A jak będą wyglądać pojazdy powietrzne przyszłości? Może będą zbliżone do statków UFO?
Na końcu każdego tomu serii znajduje się przejrzysty Indeks, który pomoże nam wyszukać pożądane zagadnienie i znaleźć je na konkretnej stronie encyklopedii.
Tytuł tomu: Straż pożarna
Tytuł serii: Pierwsza encyklopedia
Autor: praca zbiorowa
Data ukazania: 2017.04.11
Wydawnictwo: Wilga / GW Foksal
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Numer ISBN: 9788328042674
Kod paskowy (EAN): 9788328042674
Strażak to bardzo szanowany i podziwiany zawód. Wielu chłopców marzyło w dzieciństwie o tym, aby go wykonywać.
Encyklopedia od Wilgi to idealna lektura dla małych pasjonatów tej formacji ratunkowej. Znajdziemy w niej mnóstwo tematycznych informacji, które autorzy podzielili na cztery duże rozdziały.
- Co to znaczy być strażakiem
Czy wiecie, że zawodowi strażacy, przed wstąpieniem do tej formacji, muszą zdać wieloczęściowy, trudny egzamin ? Dowiemy się, jak on wygląda, etap po etapie.
Potem przyjrzymy się ich strojom, jakie ubrania i dodatki noszą podczas akcji. A czy wiecie, dlaczego elementy odblaskowe są tak ważnym ogniwem ich mundurów?
Każdy kraj ma swoją Straż Pożarną, która pomaga ludziom w niebezpieczeństwie. Niektóre jednostki są nawet specjalnie szkolone do różnych akcji. Dowiemy się jakie specjalizacje są najbardziej pożądane a także poznamy gatunki zwierząt-ratowników.
Dlaczego w Straży Pożarnej praca zespołowa jest podstawą bezpiecznych akcji? Czy strach towarzyszy również silnym i wyszkolonym ratownikom?
Jakie znamy tradycje związane z pożarnictwem? Czy wiecie, że Dzień Strażaka obchodzimy 4 maja? Autorzy wyjaśniają też, jak strażacy z jednostki pomagają swoim kolegom, którzy ulegli wypadkom podczas służby.
2. Życie w jednostce
Każda z placówek Straży Pożarnej ma specyficzną organizację, dokładnie ją poznamy wnikając na chwilę wgłąb zakamarków jednostki. Dowiemy się co robią funkcjonariusze na co dzień podczas służby, jak i kiedy ćwiczą, jak dbają o sprzęt, kiedy odpoczywają itp.
A gdy nadchodzi sygnał alarmowy, strażacy muszą bardzo szybko stawić się w gotowości do wyjazdu. W przypadku pożaru lub wypadku często minuty decydują o powodzeniu całej akcji.
3. Pojazdy
Pojazdy strażaków zawsze budziły szacunek i ogólne zainteresowanie. Przyjrzymy się ich wyposażeniu, dowiemy się ile metrów ma największa drabina strażacka w Polsce, a także obejrzymy inne maszyny gaśnicze, np. samoloty.
Co to jest retandard i jakie ma zastosowanie w gaszeniu pożarów? Wiecie? Bo ja nie wiedziałam. Okazuje się, że nie tylko dzieci wiele skorzystają na lekturze tej encyklopedii. Rodzicom również przypadnie ona do gustu.
Schematy graficzne w całej książce są bardzo interesujące, dzieci z wypiekami na policzkach wpatrywały się w ich detale. Tu jest podest roboczy, tam lampa sygnalizacyjno-ostrzegawcza, a czy wiecie że nawet kamera termowizyjna jest częścią wyposażenia samochodu ratowników?
4. Akcje ratunkowe
Jak wyglądają przykładowe, najczęściej spotykane akcje ratunkowe przeprowadzane przez zastępy Straży Pożarnej?
Co robić, kiedy dostrzeżemy pożar w lesie? Jak zachować się podczas pożaru w domu? Co zrobić, gdy zauważymy wypadek komunikacyjny? Dlaczego nie wolno gapić się bezmyślnie na miejsce wypadku? Gdzie pracuje GOPR? Po co strażacy noszą hełmy i latarki?
No i najważniejsza kwestia, którą musimy dzieciom starannie wyeksponować – numery alarmowe. Gdzie dzwonić, gdy zobaczymy pożar bądź wypadek? Encyklopedia to wyjaśni i pomoże utrwalić.
W serii znajdziecie bardzo dużo tytułów m.in.: pojazdy, mój dzień, zwierzęta, na wsi, piłka nożna, ciało człowieka, konie i kucyki czy dinozaury. Każda z książek jest bardzo starannie opracowana, zarówno pod kątem graficznym jak i merytorycznym. Całość stanowi wspaniałe, przemyślane kompendium wiedzy dla najmłodszych.
Książki są ciekawe i wydane w świetnej jakości: twarde oprawy, zszywane kartki, śliskie i błyszczące strony. Nie niszczą się i nie brudzą zapewniając doskonała lekturę dla małych, ciekawskich rączek.
Opisy są duże i czytelne, a całość jest bardzo przejrzysta. Szczegółowe, piękne grafiki, wiele schematów i przekrojów, wysublimowane ciekawostki motywują dziecko do rozmowy, do nazywania rzeczy oraz uczenia się słów i dźwięków.
Mogłabym wiele pisać o tej serii m.in.: że poszerza zasób słownictwa, pomaga rozpoznawać różne tematyczne przedmioty oraz ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość. Ale zapewniam Was, że tak dobre książki nie potrzebują adwokata. One po prostu same potrafią się obronić, bo to lektury które kocha się od pierwszego „zaczytania”!
Polecam bardzo gorąco te tytuły. Warto mieć tę serię w domu, zainwestuj w wykształcenie swojego malucha już dziś!
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona.