O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu – wydawnictwo Sofijka
Czytanie rozbudza wyobraźnię, stymuluje mózg, poszerza wiedzę i daje wiele satysfakcji. Dzięki obcowaniu z książką poprawia się zdolność myślenia analitycznego, mózg ćwiczy bo staramy się skupić, odkryć nowe pojęcia, nowe miejsca, chcemy wówczas zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy.
Czytając powieść, opowiadanie czy bajkę staramy się wyobrażać sobie miejsca, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich mimikę, zachowanie. Tworzymy w swojej głowie film. Nasze oczy widzą litery oraz wyrazy, natomiast mózg przemienia je w głowie na obrazy. To fenomenalnie pobudza mózg do działania.
Czytanie jest więc procesem dużo bardziej wymagającym niż analiza obrazów czy mowy. Uaktywnia synchronicznie wiele obszarów mózgu – te płaty, które są odpowiedzialne za widzenie, za język i za skojarzenia pojęciowe. Obcowanie z książką pozostawia sporo czasu na myślenie. Śledząc wzrokiem kolejne akapity, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.
Dzięki czytaniu nabywamy zdolność lepszego zapamiętywania. Nauka czytania jest więc szalenie istotna, dlatego warto zaszczepiać w dzieciach miłość do książek. Mądrych, wartościowych i przemyślanych lektur dla dzieci nigdy nie za wiele.
Chcę zainteresować Was dziś bardzo cennym tytułem dla maluchów od wydawnictwa Sofijka: „O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu”. Od razu w oczy rzucają się świetne ilustracje, pobudzające wyobraźnię i przywodzące na myśl te wspaniałe filmy o ludziach żyjących w arktycznych klimatach jak m.in. Ostatni Traper (Le Dernier trappeur 2004), Cień wilka (Shadow of the Wolf 1992), Inuici. Dzieje obrosłe puchem” (People of a feather 2011) czy Nanuk z Północy (Nanook of the North 1922).
Książka dzieli się na kilka działów, mamy więc:
Ciekawe opowiadanie z morałem, idealne dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Duża, czytelna czcionka, wytłuszczenia tekstu na pewno zachęcą malucha do sięgnięcia po tę książkę.
Poznajemy Czoliego, małego Eskimosa, który wraz z rodziną zamieszkuje Biegun Północny. Jego najwierniejszym druhem jest pies husky – Fufo. Silna więź między chłopcem i jego czworonożnym kompanem czyni z nich parę prawdziwych przyjaciół. Są nierozłączni, razem wędkują, bawią się i układają do snu.
Nadchodzi dzień, gdy Czoli postanowia udać się na połów nieco dalej niż zwykle, do polecanego przez rybaków miejsca, w którym ryby wyjątkowo dobrze biorą. Niestety tą samą lokalizację na łowy wybiera również niedźwiedź polarny. Czoli widząc go, rzuca się do ucieczki i już prawie udaje mu się umknąć wielkiemu białemu drapieżnikowi, gdy spostrzega Fufo leżącego nieruchomo na lodzie. Niedźwiedź zamaszystym krokiem sunie ku niemu…
Czy Czoli zdoła pokonać strach i pomoże przyjacielowi?
Dlaczego Fufo decyduje się udawać martwego?
Czy dzielny psiak przeżyje starcie z białym drapieżnikiem?
Jaką życiową lekcję otrzyma Czoli po przygodzie z niedźwiedziem?
Kolejny rozdział przybliży nam dużo informacji o życiu Eskimosów czyli Inuitów. Dowiem się jacy są, czym różnią się od nas, jakie obszary zamieszkują, czym się żywią, jakich środków transportu używają, jakie zwierzęta hodują, jak zdobywają pożywienie oraz jak przygotowują swe stroje by chroniły ich nawet przy temperaturze -40 stopni Celsjusza.
Dzieci były zachwycone czytając o tak odmiennym świecie, pełnym wzajemnej ufności i solidarności. Inny klimat, ciężkie warunki życia, wielka zaradność i wola przetrwania tych ludzi budzą podziw i fascynację.
Maluchy, które zapoznawałam z książką od razu zadawały pytania. Dyskusja po lekturze książki przeistoczyła się ostatecznie w seans filmów dokumentalnych o arktyce, niedźwiedziach polarnych, zaprzęgach psów, traperach oraz zwierzętach żyjących w krainie wiecznego śniegu i lodu.
W książeczce mamy również stronę poświęconą greckiemu bajkopisarzowi, dzieci dowiedzą się kim był Ezop i dlaczego jego bajki ciągle są uniwersalne i chętnie czytane.
Książka pomoże nam poruszyć z dziećmi kwestie przyjaźni. Poczytamy jak postrzegają to zagadnienie dzieci oraz jakie przysłowia i cytaty najczęściej określają przyjaźń.
Dzieci uwielbiają nadawać książkom indywidualny charakter. W pozycji wydawnictwa Sofijka znajdziecie ten wspaniały akcent. Na jednej ze stron mamy więc do dyspozycji rysunek sympatycznego misia polarnego obejmującego dwóch przyjaciół: małych Eskimosów. W miejscu twarzy zostawiono czyste pole, aby dziecko mogło tam dorysować bądź wkleić buzię swoją i swojego przyjaciela.
Książeczka wydawnictwa Sofijka pomoże rodzicom miło, efektywnie i ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem. Stwarza wspaniałe pole do dyskusji, nie tylko w zakresie edukacyjnym.
Temat przyjaźni jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, warto porozmawiać o relacjach rówieśniczych, zachęcić dziecko, by podzieliło się z nami wszystkimi swoimi doświadczeniami – nie tylko dobrymi, ale również przykrymi. Posiadanie kolegów i przyjaciół pomaga nam być szczęśliwymi.
Kwestia przyjaźni to temat bardzo ważny, należy poruszać go z dzieckiem i tłumaczyć m.in.:
- czym jest przyjaźń
- jak sobie na nią zasłużyć
- jak ją pielęgnować, szanować i odwzajemniać
- jak zdobyć przyjaciela i jak nie stracić jego zaufania i uczucia
Jeśli dziecko będzie czuło się wysłuchane i zrozumiane, jego poczucie bezpieczeństwa będzie rozwijało się prawidłowo a relacje z rówieśnikami będą łatwiejsze.
Rozmawiajmy z dziećmi, wspierajmy je w trudnych chwilach, umacniajmy ich poczucie wartości. Posiłkujmy się przy tym takimi wartościowymi książkami jak ta z wydawnictwa Sofijka.
Polecam serdecznie!
W ofercie Sofijki znajdziecie również inne ciekawe propozycje książkowe, które pomogą Wam odkryć przed dzieckiem cudowny czytelniczy świat. Zajrzyjcie TUTAJ, aby przejrzeć ofertę wydawnictwa.
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona.
One thought on “O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu – wydawnictwo Sofijka”