Nakarm chomiczka – planszówka dla dzieci 4+

Gry planszowe to wspaniały sposób na ciekawe i wartościowe spędzenie czasu z dziećmi, bo stymulują ich rozwój, wzbogacają wiedzę, a także udoskonalają różnorodne umiejętności i kompetencje. TU (klik) znajdziecie naszą listę polecanych gier dla najmłodszych.
Dziś pokażę Wam kolejną taką interesującą grę, która będzie idealna dla przedszkolaków. To nowość od Zielonej Sowy (maj 2020) pod nazwą Nakarm Chomiczka. Bardzo spodobała się moim dzieciom, dlatego pokazujemy ją też na blogu.
Wymiary: 13 cm x 20 cm x 3,5 cm
Waga: 0.32 kg
Pomysłodawca: Anna Sobich-Kamińska
Ilustrator: Katarzyna Urbaniak
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data premiery: 2020-05-06
Pudełko zawiera:
- 4 tekturowe plansze Chomiczków
- 4 żetony Chomiczków (pomogą zobrazować zdobyte punkty na planszy na koniec gry)
- 60 żetonów Smakołyków (na żetonach są owoce, warzywa i nasionka)
- 6 żetonów spiżarni (worki mają obustronne oznaczenie numeru spiżarni, z jednej strony jest cyfra a z drugiej kropki jak na kostce)
- zieloną kostkę do gry
- instrukcję
- planszę punktacji ukrytą pod wieczkiem
Cel gry:
Dzieci będą musiały nakarmić wybrane chomiczki, do dyspozycji mamy plansze zarówno dziewczynek jak i chłopców. Przepięknie to zilustrowano. Chomiki mają otwory w brzuszku i na policzkach. Tam będziemy wkładać im smakołyki.
Sześć żetonów worków kładziemy na stole w odstępach, wokół każdego rozkładamy po 10 dowolnych smakołyków. Następnie najmłodszy gracz rozpoczyna grę i rzuca kostką.
Liczba oczek na kostce wskazuje nam spiżarnię z której będziemy mogli ukraść smakołyk. Kto pierwszy ten lepszy. Liczy się więc refleks, ten kto weźmie smakołyk to karmi nim swojego chomika. Smakołyki układamy w otworze brzuszka i policzków. Uwaga! Nie mogą na siebie zachodzić ani wystawać.
W brzuszku żetony zostają na stałe, już do końca gry. Natomiast te ułożone w policzkach, możemy przełożyć do brzuszka.
Ważna jest różnorodność smakołyków, mają bowiem one różną punktację np. 3 różne warzywa – 2 punkty, 3 różne nasiona – 2 punkty, każda koniczyna – 1 punkt itp.
Gra kończy się, gdy co najmniej jeden gracz nie będzie miał już miejsca na umieszczenie smakołyka w policzkach i brzuszku a także gdy zabraknie smakołyków w spiżarniach.
Czas gry: około 15-20 min
Ilość graczy: od 2 do 4 osób
Szczegółową instrukcję gry pobierzecie TUTAJ (klik)
WERSJA GRY DLA MŁODSZYCH DZIECI
Chomiczki mają wymienne brzuszki (formatki po żetonach), w których są otwory na smakołyki. Już samo wkładanie tych żetonów jest frajdą dla dzieci, jak puzzle.
Moja młodsza córcia (2 latka) upodobała sobie takie sortowanie – rozwijające dopasowywanie kształtów smakołyków do otworów w brzuszkach, policzkach i planszy po żetonach – świetna zabawa. Polecamy!
Nasza opinia:
8/10
- pomysł na grę – świetny, bardzo nam się podobało takie rodzinne granie, było dużo śmiechu, szczypta rywalizacji i „ostrzenie” refleksu,
- cieszę się, że przemycono tu małą dawkę wiedzy: utrwaliliśmy nazwy oraz wygląd warzyw, nasion oraz owoców; dzieci mogły też dowiedzieć się jakie produkty warto podsuwać chomikom, by rosły zdrowe i szczęśliwe, a na pewno wiele osób takie zwierzątka w domu hoduje,
- chomiki są przepiękne, ilustrator spisał się na medal,
- gra chyba z założenia miała być taka trochę „podróżna” bo ma niewielki format, ma to też swoje minusy bo żetony np. nasion są extra małe, łatwo je zgubić, ciężko też się nimi gra a w końcu to trochę zręcznościówka; według mnie gra mogłaby być w formacie przynajmniej A4, żeby te smakołyki tekturowe były jednak sporo większe.
Podsumowując – warto kupić tę grę. Gwarancja dobrej zabawy z dziećmi. Pomysł niby banalny ale to właśnie w tej prostocie tkwi siła dobrej zabawy podczas gry.
Wideo-recenzja -> obejrzyj film:
TU (klik) znajdziecie naszą listę polecanych gier dla najmłodszych.
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku lub na Instagramie. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)