Misiowe książeczki, gry i zabawy
Jadą, jadą misie, hop siup tra la la,
śmieją im się pysie,cha cha cha cha cha,
przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
przyjechały do boru, narobiły rumoru…
Znacie tę radosną piosenkę dla dzieci? Misiowe melodie, zabawki i książeczki to u nas w domu nieprzemijający hit.
Chyba każde dziecko miało swojego ulubionego misiowego przyjaciela w dzieciństwie. My też często aranżujemy takie różnorodne formy aktywności z wykorzystaniem misiowych motywów.
Dziś chciałabym zarazić Was odrobinę naszym misio-holizmem i poopowiadać jak się najczęściej bawimy z córeczką, w co gramy oraz co czytamy.
Na początek przedstawiam świetną serię książeczek twardo-stronicowych, które kryją w sobie pouczające historyjki o przygodach małego misia. To cykl „Mały miś” z wydawnictwa Aksjomat, w skład którego wchodzą 4 książeczki.
Córcia dostała go w prezencie, znamy go już na pamięć i często do niego wracamy. To był bardzo trafiony podarunek, moja latorośl chętnie opowiada mi teraz o perypetiach misia, który: nie chce spać, nie chce się ubrać, nie chce jeść i chce siusiu. Przy okazji ten pluszowy autorytet znacząco pomaga mi uczyć moje dziecko i wyjaśniać mu niektóre kwestie życia codziennego jak dbałość o higienę czy prawidłowe żywienie.
Podobną edukacyjną serię o kotku opisywałam już na blogu, możecie o niej poczytać klikając TUTAJ (Przygody Mruczusia).
Seria: MAŁY MIŚ
Mały miś nie chce jeść (ISBN: 978-83-7713-642-3)
Mały miś chce siusiu (ISBN: 978-83-7713-641-6)
Mały miś nie chce się ubrać (ISBN: 978-83-7713-643-0)
Mały miś nie chce spać (ISBN: 978-83-7713-739-0)
Wydawnictwo: Aksjomat
Tekst: Agnieszka Bator
Ilustracje: Ewa Nawrocka
Rok wydania: 2015
Oprawa:Oprawa twarda, strony kartonowe
Format:16.2 x 16.2 cm,
Ilość stron: 10, ilustracje barwne
Misiowa układanka
Układanka drewniana „Ubierz misia” to zajmująca i kreatywna zabawa w przebieranie. Gra rozwija zdolności manualne dziecka oraz jego wyobraźnię.
Co znajdziemy w zestawie:
- drewniane pudełeczko z zasuwanym wieczkiem i wytłoczonym miejscem na drewniane elementy układanki, każdy z puzzli jest gruby i masywny
- główki misiów
- bluzki, spodenki/spódniczki
- buciki
Dziecko może dowolnie zestawiać ubranka dla misia. Gra nauczy malucha rozpoznawać części ciała oraz elementy garderoby. Buźki misiów są różnorodne, dziecko przyswoi też stany emocjonalne: wesoły miś, smutny miś, zdziwiony itp.
Na rynku znajdziemy bardzo dużo wersji tej układanki, np. całą misiową rodzinkę albo inne zwierzątka. Wraz z książeczkami będzie ona świetnym pomysłem na piękny prezent dla malucha.
Kolejna cudowna książeczka o misiach i pluszakach, którą bardzo polecamy to „Noc, kiedy ożyły zabawki”. Całą jej recenzję znajdziecie TUTAJ (klik). To twardo-stronicowa księga o ogromnym formacie, bardziej do oglądania i opowiadania niż do czytania.
Ilustracje do niej przygotował mój ukochany ilustrator Tony Wolf, czyli Antonio Lupatelli. Została wydana dosyć dawno, ale ciągle można ją zdobyć na portalach aukcyjnych w Internecie lub w antykwariatach. Warto!
Propozycje zabaw z dzieckiem wykorzystujące motyw misiów
- Guzikowe układanki – tworzymy planszę (np. rysujemy ją na brystolu lub korzystamy z gotowego dywaniku lub maty) i wykorzystując kolorowe guziki tworzymy różne historie, angażujemy dziecko do opowiadania i zachęcamy do nauki nowych słów.
- Układamy misia z klocków konstrukcyjnych – angażujemy maluszka by ułożył z nami misia, jednocześnie uczymy się o zwyczajach niedźwiedzi i budowie ich ciała (możemy opowiedzieć dziecku czym się żywią te zwierzęta, jakie ich gatunki rozróżniamy, dlaczego zimą zapadają w sen, jakie znamy bajki o misiach itp.).
- Opowiedz mi bajkę – staramy się rozpoznać, opisać i narysować wszystkich misiowych bohaterów, którzy występują w bajkach, a więc m.in.:
- miś Yogi,
- miś Colargol
- miś z bajki Masza i Niedźwiedź
- miś Uszatek
- Kubuś Puchatek
- Gumisie
- Troskliwe misie
- Niedźwiedź Baloo
- Miś Paddington
- Kenai i Koda
Aby ułatwić dziecku zadanie warto wydrukować uprzednio podobizny wszystkich misiów z bajek, zalaminować a potem pokazywać/odrysowywać/przerysowywać/wykorzystywaćdo teatrzyku i opowieści itp.
4. Misiowy teatrzyk – drukujemy różne misie, wycinamy, laminujemy, podklejamy je patyczkami po lodach i w ten sposób otrzymujemy gotowe kukiełki do zabawy.
Możemy też wykorzystać do przedstawienia gotowe maski zwierząt, możecie o nich poczytać np. TUTAJ (klik) i TUTAJ (klik).
5. Gotujemy dla misiów – czyli standardowa zabawa w kuchnię. Warto zaopatrzyć dziecięcą spiżarnię w przysmaki, jakie lubią misie, czyli np. miód.
Misiowe zabawy można mnożyć bez liku, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. A czy wiecie kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Pluszowego Misia? Od 2002 roku oficjalnie przypada na dzień 25 listopada.
A na koniec zostawiam Wam małą ściągę,
dzięki której poznacie wiele wspaniałych książeczek,
w których bohaterami są misie:
- Julia Boehme „Trzyminutowe opowiadania o misiach”
- Michael Bond – seria o Misiu Paddingtonie
- Joanna Chmielewska „Pafnucy: opowieści o dobrym niedźwiedziu”
- Honorata Chróścielewska „Pożegnanie z misiem”
- „Cyrkowe sztuczki Gumisiów”
- Disney „Mój brat niedźwiedź”
- Czesław Janczarski – seria o Misiu Uszatku
- Janosch „Ach, jak cudowna jest Panama”
- Rudyard Kipling „Księga dżungli”
- Gosta Knutsson „Nalle, wesoły niedźwiadek”
- Aleksander Alan Milne „Kubuś Puchatek”; „Chatka Puchatka”
- Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
- Ewa Szelburg-Zarembina „Przygoda Misia”
- Anna Szymanowska „Przygody misia Guziczka”
- Bogusław Zeman „Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko ”
- Thomas Tig „50 historii nie tylko o misiach”
- Przemysław Wechterowicz il. Emilia Dziubak „Proszę mnie przytulić”
- Markus Osterwalder, Il. Markus Osterwalder, wydawnictwo Hokus-Pokus „Bobo poznaje świat”
- Susanna Isern, il. Marjorie Pourchet, wydawnictwo Tako, 2013 „Niedźwiedź łowca motyli”
- Agata Królak, Wydawnictwo Dwie Siostry „Robimisię
- Mckee David, wydawnictwo Dwie Siostry, 2008 „Elmer i zagubiony miś”
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
2 thoughts on “Misiowe książeczki, gry i zabawy”