Mapy dla dzieci od Express Map
Już niedługo Dzieci z całego świata będą obchodzić swoje święto. Z tej okazji przygotowałam dla Was recenzję bestselleru, który możecie wykorzystać jako rewelacyjny prezent na Dzień Dziecka albo inne okazje.
Dziś Was zaczaruję i przeniosę do magicznych zakątków naszego globu w teraźniejszości i przeszłości. Udamy się też na podbój wszechświata. A w tę wyjątkową podróż zabiorą nas niezwykłe, kolorowe, pełne detali Mapy Dla Dzieci od wydawnictwa ExpressMap.
Zamówiłam je dla swojej córki do jej pokoju. Te piękne mapy wypatrzyłam gdzieś na jednym z blogów, bardzo mi się spodobały. Przyznam szczerze, że na rynku brakuje takich pomysłowych pomocy edukacyjnych dla dzieci. Taka mapa to cudowny sposób na kreatywną i wartościową pod kątem nauczania, aranżację ściany w pokoju dziecięcym.
Mając ich kilka można je cyklicznie podmieniać. Jedno jest pewne, przechodząc codziennie, nawet mimochodem, obok takich kolorowych schematów dziecko bardzo szybko zapamiętuje i utrwala w pamięci zawarte na nich informacje.
W ofercie wydawnictwa znajdziecie trzy tematyczne mapy, pięknie ilustrowane i zawierające ogrom informacji podanych w bardzo atrakcyjnej formie:
- Układ Słoneczny + droga mleczna
- Świat + świat antyczny
- Zwierzęta świata + świat prehistoryczny
Producent/Wydawnictwo: EXPRESS MAP
Rok wydania: 2017
Język wydania: polski
Ilość stron: 2 (mapy są dwustronne po rozłożeniu)
Wymiary: 95,5 x 67,5 cm (po złożeniu: 23,7 x 33,5 cm)
okładka / oprawa: miękka laminowana
Ja wybrałam wariant map składanych. Każda taka mapa to 8 segmentów, które po rozłożeniu mają całkowity format 95×67 cm. Ale w ofercie wydawnictwa są także wersje tych map typowo do powieszenia, są oprawione w listwy mają większy format – 136 x 96 cm. Możecie je kupić TUTAJ (klik):
Układ Słoneczny + Droga Mleczna – przejdź do sklepu (klik)
Świat + Świat antyczny – przejdź do sklepu (klik)
Zwierzęta świata + Świat prehistoryczny – przejdź do sklepu (klik)
Wersję składaną bez trudu można zabrać ze sobą w podróż. Brałyśmy te mapy m.in. na piknik, a gdy córcia była już zmęczona zabawą to kładliśmy się na kocu na łące, rozkładaliśmy sobie kawałek mapy i wyszukiwaliśmy jakieś ciekawostki o zwierzętach albo kosmosie. Mała pokazywała obrazki, mama opowiadała.
W części Zwierzęta świata + świat prehistoryczny znajdziemy mnóstwo ciekawostek i zabawnych ilustracji o stworzeniach zamieszkujących naszą planetę współcześnie i w minionych erach.
Choć na Ziemi jest mnóstwo zwierząt, to wśród nich jedne są bardziej poznane, inne mniej. Na mapie rozmieszczono tych przedstawicieli popularnych gatunków, które są charakterystyczne dla danego regionu świata.
Wybierzmy się więc do pradawnej Australii, do czasów gdy po tym kontynencie chodziły dinozaury. Kto wówczas zamieszkiwał te tereny. A na przykład najwyższy ptak, jak istniał DINORNIS MAXIMUM.
Przy każdym zwierzęciu wyszczególniono jego nazwę, wysokość, wagę oraz dodano ciekawostkę, która określa jego gatunek. Ów wysoki ptak liczył sobie na przykład 3,5 m i ważył około 600 kg!
Dodatkowo zakodowano na mapie oznaczenia, które pomogą nam ulokować zwierzę w czasie. Nasz Dinornis oznakowany jest literką Q1-REC., więc po zerknięciu do legendy zorientujecie w jakiej erze i okresie on żył: FANEROZOIK/KENOZOIK/CZWARTORZĘD/PLEJSTOCEN. Wówczas to pojawił się też człowiek współczesny, rośliny zielone zaczęły się różnicować i rozprzestrzeniać.
Obok osi czasu możemy podejrzeć też ruch kontynentów na przestrzeni milionów lat.
Na mapie Świat prehistoryczny zwierząt, oprócz bogato opisanej osi czasu, znajdziemy również ilustracje charakteryzujące dane okresy historii Ziemi.
Podejrzymy więc jak wyglądała fauna łupków z Burgess oraz jakie organizmy żywe dominowały w morzach ORDOWIKU. Dowiemy się np. że w DEWONIE królowały różnorakie ryby, które z czasem ewoluowały w swoiste imperium gigantycznych gadów morskich.
Niezwykle interesującym schematem, który również dołączono do mapy jest „Porównanie rozmiarów”. W tabelce z siatką o ustalonej skali umieszczono prehistoryczne zwierzęta obrazując różnice w ich wielkości. To naprawdę imponujące, jak wielkie gady żyły na naszej planecie i ciężko sobie wyobrazić, że mogły wyginąć.
Kto wie, może nasza ludzka cywilizacja również dąży do samozagłady. Nie zastanawiamy się nad skutkami naszej dewastacyjnej działalności niszczącej przyrodę, oby ten brak zahamowań się na nas nie zemścił.
Niewątpliwie ta mapa z przeszłości i teraźniejszości da nam do myślenia. Życie to naprawdę cud a jego różnorodność i możliwości przystosowania się do warunków w jakich się znajdzie są szalenie intrygujące.
Pokazując dzieciom te mapy zobaczycie, że wzbogaci to nie tylko ich wiedzę, ale wzbudzi zachwyt i nauczy wielu cennych wartości, przede wszystkim szacunku do przyrody i otaczającego nas świata.
Gdy odwrócimy mapę, tym razem trafimy do świata współczesnych stworzeń zamieszkujących naszą planetę.
Przy każdej ilustracji znajduje się nazwa zwierzęcia oraz jego długość i wysokość, a także graficzne oznaczenie jego zwyczajów pokarmowych, trybu życia, rozmnażania czy udomowienia. Wyszczególniono też gatunki zagrożone wyginięciem. Niestety, ale w dużej mierze to człowiek przyczynił się do naruszenia ich środowiska wskutek czego populacja niektórych gatunków drastycznie spada.
Podejrzymy ilustracje obrazujące domy zwierząt. Dzieci dowiedzą się na przykład, jak wygląda gawra niedźwiedzia polarnego bądź norka dziobaka.
Tylko spójrzcie, jak zabawne i dopracowane są te ilustracje. Sama się śmieje przeglądając mapę z dzieckiem. Widzicie np. śpiewające delfiny albo oburzoną sowę śnieżną? :) Rewelacyjne są te mapy, ukłon dla ilustratorów i twórców.
Pomysł i wykonanie map: Dino Kalogjera, rysunki wykonał Zlatko Drusko.
W lewym dolnym rogu mamy ściągawkę z drzewem rodowym zwierząt. Wykonana w zabawnym tonie, fantastycznie rozjaśni nam jak kształtował się rodowód np. mięsożerców czy torbaczy.
A gdy pokażecie już dziecku jak przebiegała ewolucja zwierząt, możemy przejść do mapy „Świat + świat antyczny”. Tym razem podejrzymy naszych przodków – Homo Sapiens i rozwój naszego dziedzictwa naukowego, religijnego czy technologicznego.
Współczesna mapa świata zapozna dzieci z ciekawostkami z całego naszego globu. Dowiemy się np.:
- w jakiej odległości znajduje się najdalsza zamieszkała wyspa świata,
- gdzie spotkamy flaminga różowego,
- czym jest galeon,
- z czego słynie Australia,
- jak się nazywa największa piaszczysta wyspa na świecie,
- co to są stromatolity,
- gdzie spotkamy zapaśników sumo,gdzie jeździ kolej transsyberyjska,
- co to są matrioszki,
- kto mieszka w jurtach,
- jak się łowi ryby na Sri lance itp.
Zerkając do przeszłości poznamy Bogów czczonych dawniej w Egipcie, Grecji i Rzymie. Ich wizerunki ukazano w dolnej i górnej części mapy.
Z postacią Ozyrysa, Zeusa, Kronosa czy Heraklesa spotykamy się nie tylko w książkach, ale również w filmach czy w życiu codziennym. Są zabytki wystawione wieki temu ku czci starożytnych Bogów, krąży też wiele mitów i legend o ich mocach i uosobieniach.
Na mapie zaznaczono wiele informacji historycznych:
- różne mityczne stworzenia,np. Fenixa, Niebieskiego smoka, Idiakanta, Aswanga, Kryptyda,
- budowle, np. Krzywa wieża w Pizie, Petra antyczne miast wykute w skale, Lalibela,
- zaginione kontynenty lub miasta, np. Lemurię, Atlantydę,
- istotnych dla historii ludzkości odkrywców, np. Jamesa Clarka Rossa, Marco Polo,
- stare cywilizacje np. Ajmarowie, Wikingowie,
Trzecia z map, które chcę Wam przedstawić to mapa układu słonecznego i drogi mlecznej. Kosmos to wciąż dla nas „nieznane” otchłanie, które są szalenie fascynujące.
Niedawno polecałam Wam tematyczną książkę dla dzieci o kosmosie „Misja Kosmos” od wydawnictwa Wilga (możecie o niej poczytaj TUTAJ). Myślę że taka mapa wraz z książką może stanowić rewelacyjny prezent dla małego pasjonata kosmitów, odległych galaktyk czy Gwiezdnych wojen.
Na tej mapie dużo się dzieje. Mamy wiele dodatkowych informacji o układzie słonecznym. Jest opis jednostek astronomicznych, są znaki zodiaku, położenie planet, pływy, wędrówka kontynentów, atmosfera ziemska, efekt cieplarniany czy obrazkowy przegląd dziejów Ziemi.
Pooglądamy różne ciała niebieskie i satelity. Dowiemy się czym się charakteryzują i do czego służą.
Poczytamy o historii drogi mlecznej, o niesamowitym wszechświecie, o wielkim wybuchu, o teleskopach kosmicznych czy narodzinach gwiazd.
Jeżeli nie macie pomysłu co kupić dziecku na urodziny, na Dzień Dziecka, imieniny, pod choinkę czy na prezent – to możecie brać je w ciemno. Gwarantuję, że to hicior, którego naprawdę nie trzeba zachwalać, bo geniusz tych map sam potrafi się obronić.
Polecam! Jako rodzic jestem zachwycona i oczarowana tymi mapami. Są kolorowe, pięknie zilustrowane, duuuuuże, wygodne z przechowywaniu i rozkładaniu, trwałe, pomysłowe i niosą ogromny ładunek edukacyjny.
Moje dziecko, choć jeszcze nie dorosło na tyle, by w pełni zrozumieć wiedzę przekazywaną na mapach, i tak chętnie ze mną je przegląda. Na razie bardziej oglądamy obrazki, ale zabawy przy tym mamy sporo. Mapa wisi w pokoju na tablicy magnetycznej i codziennie coś nowego na niej odkrywamy. A żeby małej się nie nudziło, co jakiś czas zmieniam mapkę na inną. Póki co największym zainteresowaniem cieszą się zwierzęta.
Ale gdy do pokoju wpadają starsze dzieci znajomych, od razu paluchy idą w ruch i słychać radosne „wooow” :) Chyba na starość zmienię zawód. Wychowanie dziecka zdecydowanie uskrzydla. Też tak macie, że pokazywanie maluchom świata wywołuje w Was uczucia jakbyście to Wy sami odkrywali ten świat na nowo?
Mapy od wydawnictwa Express Map na pewno Wam się spodobają!
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)
One thought on “Mapy dla dzieci od Express Map”