Książeczki kartonowe o zwierzętach od Wilgi
Powiedzcie mi, które dziecko nie lubi zwierząt? No właśnie, raczej maluchy przepadają za futrzanymi czy pierzastymi mieszkańcami naszej planety. A ja dziś podpowiem Wam, jak zachęcić dzieci do czytania.
Jak się już pewnie domyślacie, zaproponuję Wam kolejne inspirujące serie książeczek, w której nauczycielami będą właśnie spersonifikowane i bajecznie zilustrowane zwierzaki. Tym razem pokażę Wam kilka pozycji z szerokiej oferty wydawnictwa Wilga.
Z Wilgą jest tak, że oni wypuszczają na rynek bardzo dopracowane pozycje dla dzieci i naprawdę ciężko się oprzeć ich ofercie. Gdy na rynku pojawia się jakaś nowa seria, to można ją brać w ciemno. Mamy zarówno trochę nowości, jak i pozycje sprzed lat z tego wydawnictwa i zapewniam Was, że trzyma ono nieustannie wysoki poziom książek, które oferuje swym małym czytelnikom.
Na początek chcę zapoznać Was z najnowszą serią książeczek twardostronicowych od wydawnictwa Wilga, do których wspaniałe, rymowane teksty ułożyła Urszula Kozłowska. Autorka tak cudownie maluje słowem, że jak tylko widzę już to nazwisko na półce w sklepie to biorę książeczkę w ciemno, bo wiem, że spodoba się mojemu dziecku.
Ilustratorzy w tej serii się zmieniają, ale rysunki są tak piękne i zachęcające, że na pewno są oni w jakiejś zmowie, by po prostu zaczarować dzieciaki.
W serii znajdziecie mnóstwo różnych tytułów, a jej cechą charakterystyczną jest zaokrąglony, charakterystycznie wykrojony wygląd książeczek. Idealny format dla małych rączek.
Bajeczki kupił mój mąż. Mamy już taką małą tradycję, że niemalże podczas każdych zakupów spożywczych, „adoptujemy” również jakieś czytadełko dla dziecka lub dla nas. Od razu gdy te okrągłe kartonówki pojawiły się w domu, podbiły serce mojej córki. Na razie mamy 3 pozycje: o sowie, o kotku i śwince. Dziś Wam o nich trochę opowiem.
Tytuł 1: Mądra sowa
Tytuł 2: Mały kotek
Tytuł3: Modna świnka
Autor tekstu: Kozłowska Urszula
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2016
ISBN książki o sowie: 9788328039049
ISBN książki o kotku: 9788378817307
ISBN książki o śwince: 9788328013841
Ilość stron: 10
Format: 16.0 cm x 21.0 cm
Oprawa: kartonowa foliowana, książka twardostronicowa
Modna świnka to opowieść o różowej śwince, która bardzo interesowała się modą i chciała zostać modelką. Zapowiedziano pokaz mody w gospodarstwie, więc zwierzęta wyśmiewały się z marzeń małej świnki. Kury wytykały jej tuszę, koza tłuściutki brzuszek, krowa kpiła z zamiłowania świnki do kąpieli błotnych. Kobyłka zaś przechwalała się grzywą, której u świnki próżno było szukać.
A jak się skończy przygoda małej świnki z modelingiem? Zapraszam Was do lektury, na pewno będziecie zaskoczeni. Każdy z nas jest inny, przy tym charakteryzują nas różne cechy zewnętrzne, nigdy nie należy wyśmiewać się z drugiej osoby.
Kolejna książeczka opowiada o kociątku, bardzo nieśmiałym z natury. Wszystkie zwierzątka myślały, że unikanie ich jest spowodowane gburowatym charakterem kotka. Gdy częstowano go bowiem mlekiem czy zapraszano do wspólnej zabawy, uciekał do kąta lub chował się za komin.
Jednak nikt nie pomyślał, że kotek się po prostu wstydzi i potrzebuje więcej uwagi i cierpliwości, by odnaleźć się w towarzystwie. A zatem dzieci nauczą się, że najpierw trzeba kogoś dobrze poznać, by móc oceniać. Stereotypowe myślenie często prowadzi nas na manowce.
Kolejna książeczka to opowieść o sowie. Znacie to przysłowie: „Sowa, mądra głowa”? A więc pewnego razu do lasu pełnego zwierzątek wprowadza się sowa. Zachwycone nową sąsiadką i jej rozsławionym intelektem, czworonogi przychodzą do niej po porady. Oczywiście dobrze wychowany ptak z pieczołowitością ich udziela. Ale te sąsiedzkie przysługi stają się coraz bardziej nachalne, zwłaszcza że biedna sowa poluje nocą, zaś w dzień chce się wyspać.
Jak sówka wybrnie z tej „sąsiedzkiej przyjaźni”. Przekonajcie się sami sięgając po tę bajecznie ilustrowaną rymowaną książeczkę.
Mały kotek to rymowana, budująca opowieść o kotku. „Pewien bardzo mały kotek, ciągle chował się za płotek. Taki mały w wielkim świecie, bać się może – sami wiecie…”
Tytuł: Mały kotek
Seria: Małe zwierzątka
ISBN serii: 83-7375-223-4
ISBN tomu: 83-7375-227-7
Książeczka twardostronicowa
Tekst: Anna Kotlonek
Ilustracje: Agata Nowak
Wydawnictwo: Wilga 2004
Bardzo cenię starą serię książeczek kartonowych Wilgi dla dzieci, którą ilustrował Tony Wolf. W serii ukazały się: Przygoda na biegunie, Podróż czółnem oraz Dom jak z obrazka. Cudowne ilustracje Antoniego Lupatelli (Tonego Wolfa) od razu porywają dziecko do świata opowieści a i rodzic czuje się w tym świecie bardzo dobrze.
Tytuł: Przygoda na biegunie
Tytuł: Podróż czółnem
Tytuł: Dom jak z obrazka
Autorzy: Peter Holeinone, Tony Wolf
Ilustracje: Tony Wolf
Wydawca: Wydawnictwo Wilga (1994)
Wydane w seriach: Leśne Opowieści
ISBN: 83-7156-500-3, 83-7156-501-1
Dom jak z obrazka opowiada o misiu, który wiosną odnawia swój domek. Pracowity zwierzak maluje go starannie ciesząc się na myśl o pochwałach jakie zapewne jego przyjaciele wzniosą, gdy zobaczą ukończone dzieło. Jednak znajomi misia, pingwin oraz królik, mają odmienny pomysł, namawiają uszatka by nieco ubarwił kolor ścian. Potem wspólnie biorą się do malowania i ozdabiania.
I oto w rezultacie powstaje wspaniały, artystyczny domek, którego sława wynosi posiadłość skromnego misia nawet do prasy. Jego odmalowany dom trafia bowiem na łamy gazety „Najpiękniejsze domy świata”. W życiu trzeba być kreatywnym.
Podróż czółnem to historia letniej wyprawy Królika, Pingwina oraz Misia w górę rzeki. Spakowali oni potrzebne bagaże, bardzo pieczołowicie dbając o to, by nie zabrakło w nich: mapy, prowiantu, namiotu oraz śpiworów. I ruszyli.
W pewnym momencie na ich drodze pojawia się przeszkoda nie do przebycia – wodospad. „Dalej chłopcy – musimy przenieść łódź na plecach”. Dzielni podróżnicy, umęczeni trudami wędrówki, rozbijają na noc obóz w lesie, by nabrać sił. Ale rankiem czeka na nich kolejna niespodzianka – ktoś będzie potrzebował ich pomocy. Jak skończy się ta przygoda? Przekonajcie się sami.
W części „Przygoda na biegunie” przeniesiemy się na biegun południowy do domku pana Pingwina, który samotnie mieszka na stacji badawczej. Jednak pewnego dnia tego poczciwego naukowca dopada choroba – potworny ból gardła daje się we znaki i żadne domowe sposoby nie pomagają, by go ukoić. Wezwany zostaje Pan doktor Miś, który wraz z pilotem Królikiem, bezzwłocznie udaje się w podróż ratunkową do chorego. Przyczyna choroby okazuje się być stosunkowo prosta i logiczna.
Ale o niej dowiecie się już z książeczki, zachęcam Was do zapoznania dzieci z losami dzielnych polarników.
Jeżeli czytamy dzieciom bajki, to warto zapoznawać je też z klasyką, na której wychowały się pokolenia. I ja sięgam po nią czasami, by urozmaicić nasze czytanie. Polecam Wam klasykę z wydawnictwa Wilga, gdzie świetne ilustracje wspaniale obrazują jej przesłanie.
Pana Tygrysa znacie? Jeżeli nie, to gorąco polecam. „Przymknąwszy oczy, zmarszczywszy brwi, pan Tygrys w hamaku sobie śpi. Zobaczyły to zaraz ptaki i chór urządziły taki: Panie Tygrysie, panie Tygrysie, może pan z nami zabawiłby się? A Tygrys nic. Ś p i.”
Tytuł: Pan Tygrys
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2015-11-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788328024403
Liczba stron: 8
Chcę polecić Wam jeszcze jedną perełkę – Mamy zwierząt w gospodarstwie. Sam tytuł już wszystko nam powie. Dzięki tej książeczce dzieci nauczą się rozpoznawać m.in. jak wyglądają dorosłe zwierzęta hodowane na wsi a także jak potocznie nazywają się ich dzieci. Każda rozkładówka to inne zwierzątko oraz opisujący je wierszyk.
Autor: Anna Kwiecińska-Utkin, Anna Xawery-Zyndwalewicz
Rok wydania: lipiec 2006
Ilość stron: 10
Wydawnictwo: Wilga
Format: 215 x 145
ISBN: 9788371568442
Oprawa: całokartonowa
Polecam gorąco bajki od Wilgi, nie zawiedziecie się! Gwarantuję Wam, że gdy będziecie podsuwać dzieciom takie wartościowe książeczki, niosące mądre, edukacyjne przesłanie, to Wasze maluchy pokochają czytanie już od pieluszki.
A może zainteresują Was inne ciekawe kartonówki dla dzieci, które opisałam np. TUTAJ(o zwierzętach) oraz TUTAJ (o kolei) i TUTAJ (wieś) a także TUTAJ (o zwierzatkach).
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona.