Kraina baśni – magiczna książeczka obrazkowa od Wilgi

Wczesna stymulacja oczu nie tylko przyśpiesza rozwój kory wzrokowej, a zatem i umiejętność postrzegania, lecz także sprawia, że dziecko będzie lepiej widziało przez całe życie!
Pamiętajmy, że dziecko uczy się widzieć – p a t r z ą c. Dlatego zadbajmy o to, by stymulować ten zmysł otaczając malucha przeróżnymi materiałami. Możliwość dostrzegania wielu różnorodnych obiektów rozszerza zakres zainteresowań dziecka. Świat jest nieskończenie ciekawy, a dzieciństwo to idealny czas, by to sobie uświadomić.
O książkach obrazkowych pisałam już na blogu nie raz, możecie o nich poczytać w TYM dziale (KLIKNIJ). Moje dziecko je uwielbia i codziennie wertujemy jakąś w poszukiwaniu różnorodnych szczegółów, po czym snujemy wielorakie historie. To rewelacyjny trening spostrzegawczości i cierpliwości a przy tym poszerzanie słownictwa malucha. Z wielką radością wyszukuję córce coraz to nowsze pozycje literatury, które opierają się głównie na przekazie graficznym.
Ostatnio wielką popularnością cieszy się u nas „Kraina Baśni” z wydawnictwa Wilga. To książka obrazkowa w ciekawym wydaniu i o wspaniałej tematyce. Duży format 21,6 x 29,2 x 1,3 cm sprawia, że wygląda jak swoista księga baśni a mieści ona w sobie właśnie popularne bajki przedstawione przede wszystkim w formie graficznej.
Książka jest całokartonowa, więc idealnie nadaje się dla najmłodszych dzieci. Rogi kart są zaokrąglone, więc maluch nie zrobi sobie krzywdy wertując z zapałem ten bajkowy, pełen szczegółów świat.
Autor ilustracji Lee Krutop naprawdę potrafi oczarować i to nie tylko młodego odbiorcę ale również rodzica. Mnóstwo detali aż się prosi o uwagę i podziw. Każda rozkładówka z bajką ma zaznaczone miejsce w którym powinniśmy rozpocząć opowieść, potem szlak dla naszej opowieści wyznaczają sprytnie wkomponowane ścieżki.
W książce zobrazowano zatem aż 5 znanych bajek:
- Śpiąca królewna
- Kopciuszek
- Czerwony kapturek
- Trzy świnki
- Roszpunka
Dodatkową atrakcją są dodatkowe, rozkładane karty. Z prawej strony każdej strony jest bonusowe okienko, które po rozłożeniu odkryje przed nami tekst bajeczki. Można się nim posiłkować podczas opowieści.
Ilustracje przyciągają feerią barw i szczegółów. Taka graficzna forma bajki zachęca dziecko do aktywności, trzeba przecież odszukać poszczególne „sceny” z bajki, ustawić je po kolei, by cała opowieść była składna, pełna i miała prawidłowe zakończenie. Dzięki innowacyjnej, obrazkowej formie zinterpretowania kultowych bajek, odkrywamy na nowo ich ponadczasowe przesłanie i skrywaną mądrość.
Cała bajkowa fabuła jest zawarta w obrazkach, te zaś składają się z tematycznych detali. Najwspanialsze w książkach obrazkowych jest to, żeby tę treść dostrzec, należy włożyć trochę wysiłku. Samo omiatanie wzrokiem kart nie wystarczy, bo tutaj maluch musi uruchomić oko, zaprzęgnąć wyobraźnię, zaangażować logikę oraz pamięć.
Książka obrazkowa może stać się również fabułą, którą odbiorca sam stworzy. Korzystać może przy tym ze swoich przeżyć, nastroju, zdobytej wiedzy czy wspomnień. Takich równoległych historii jest mnóstwo w książce obrazkowej, bo roi się tam od potencjalnych bohaterów. W tym samym czasie wiele postaci coś robi, a przecież podobnie jest w prawdziwym życiu.
Gdy za jakiś czas znowu weźmiemy książkę do ręki, możemy stworzyć całkiem nowe wątki i opowieści. I to jest właśnie ponadczasowość tego typu pozycji, dzieci bardzo chętnie do nich wracają.
Książka idealnie nadaje się na prezent, jest pięknie wydana, ślicznie zilustrowana i wyróżnia się dużym formatem.
Jakie korzyści niesie obcowanie z książkami obrazkowymi?
W pierwszych latach życia bardzo istotne jest, aby dziecko stawiało wyzwania swoim oczom i uaktywniało jednocześnie mózg. Oko przekazuje do mózgu złożone informacje, a ten musi ułożyć z nich logiczny obrazek. Trenowanie koncentracji jest bardzo istotne, by dziecko nie miało potem kłopotów z nauką pisania i czytania.
Książki obrazkowe ćwiczą między innymi spostrzegawczość, logiczne myślenie i pamięć. Bo przecież aby ułożyć jakąś opowieść na podstawie rozbudowanej grafiki, trzeba zbudować jakiś jej zarys, a potem wysnuć na jego podstawie ciąg przyczynowo-skutkowy.
Rozwija się wyobraźnia a przy tym i rozwój mowy. Poszerza się zasób słownictwa, gdy mama opowiada to przeważnie tak dobiera słowa, by mieć wpływ na nastrój dziecka. Słowami można pobudzić, zaciekawić, uspokoić, rozśmieszyć czy pocieszyć malucha. Taka obrazkowa lektura pomaga umocnić wieź emocjonalną między dzieckiem a dorosłym.
Choć obrazki na łamie książki nie poruszają się, nie wydają dźwięków i nie zmieniają się jak w filmie animowanym, to i tak wszystkie szczegóły, które dziecko dostrzega na kartkach książki, stają się czymś fascynującym. Młody czytelnik doświadcza mocy kreacji, bo mimo że nie zna jeszcze słowa pisanego, to już może poznawać otaczający go świat i sam go współtworzyć.
Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Wszystko rodzi się w głowie czytelnika, dlatego warto podsuwać dziecku różne pozycje i obserwować. Nie naciskać lecz pozwalać mu samemu wybierać sobie interesujące materiały, które zaspokoją jego głód wiedzy.
Polecam serdecznie książkę Kraina Baśni! Jestem pewna, że Wasze maluchy będą nią zachwycone i spędzą przy niej długie godziny.
Tytuł: Kraina baśni
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: Twarda, książka całokartonowa
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 10
Język: polski
ISBN: 9788328038356
EAN: 9788328038356
Wymiary: 21.6 x 29.2 x 1.3 cm
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona.