Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos – recenzja książki
Po książkę sięgnęliśmy z nadzieją, że poznamy bliżej szczegóły techniczne lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos. Szybko się jednak okazało, że ma ona nieco inny charakter. Autorzy zabierają nas w podróż za kulisy tego historycznego wydarzenia. Pozycja stanowi bardziej historię kosmicznej rywalizacji oraz biografię niż dokumentację lotu w kosmos, któremu poświęcono tu niewiele miejsca.
Poznajemy zatem losy rodziny Hermaszewskich aż od czasu rzezi przeprowadzonej przez UPA, poprzez trudy rodzinne w chwili jego największych sukcesów, aż do czasów współczesnych i konsekwencji, jakie na jego życie miało to ogromne wyróżnienie.
Warto już na początku nadmienić, iż w opisie nie unikano trudnych wątków z życia Mirosława Hermaszewskiego. Zarówno dotyczących niego samego, jak też najbliższej rodziny.
W okresie zimnej wojny w ZSRR uznano, iż celem wzmocnienia stosunków z Państwami Układu Warszawskiego należy włączyć je w program badań kosmosu. Każde z nich zgłosiło swoich kandydatów, którzy następnie przechodzili stosowne testy oraz szkolenia na terenie Gwiezdnego Miasteczka w okolicach Moskwy.
Wydawałoby się, że o kolejności i doborze przyszłych kosmonautów decydowały ich predyspozycje fizyczne, doświadczenie, wykształcenie oraz intelekt. Jest to tylko część prawdy. Na równi z tymi argumentami brano także pochodzenie, życiorys, a przede wszystkim naciski i korzyści polityczne.
Aby nie wdawać się w szczegóły dość wspomnieć, iż pierwszym z kosmonautów spoza ZSRR był mieszkaniec Czechosłowacji. A wszystko po to, aby uspokoić panujące tam, coraz silniejsze antyrosyjskie nastroje.
Z książki dowiemy się także nieco o rywalizacji w podbojach kosmicznych pomiędzy USA oraz ZSRR. Wyścig ten trwał aż do lądowania na Księżycu. Podwaliny pod technologię pozwalającą na jego eksplorację położone zostały już w czasie II wojny światowej. Początkowo znaczącą przewagę uzyskali naukowcy z ZSRR. Do znaczących sukcesów zaliczyć należy przede wszystkim wysłanie na orbitę pierwszego sztucznego satelity oraz pierwszy spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej (wyjście ze statku na zewnątrz).
W odniesieniu do całej tej otoczki poznajemy rzecz jasna losy pierwszego polaka w kosmosie. Trudy, z jakimi się zmierzał oraz przeszłość, która przez ZSRR była skrzętnie maskowana.
Jako interesujący dodatek możemy także dowiedzieć się o wielkim i słynnym Gagarinie oraz tajemnicach związanych z jego śmiercią w nieszczęśliwym wypadku.
Ponieważ książka jest dosyć świeżą pozycją na rynku, zawiera opisy losu Mirosława Hermaszewskiego aż do 2018 roku. Bohater kraju z czasów Układu Warszawskiego nie ma łatwego życia w realiach po 1990 roku. Jego osiągnięcia na każdym kroku poddawane są w wątpliwość, a za współpracę z ZSRR jest często piętnowany, aż do chwili obecnej.
Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Nawet jeżeli znane są Wam powyżej opisane wydarzenia oraz historia eksploracji kosmosu, na pewno znajdziecie tu interesujące spojrzenie z innej perspektywy. Mamy tu na myśli min. losy załogowej załogi misji Salut 30 oraz konsekwencje, jakie to miało na ich życie.
Autorzy: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Wydawnictwo: Agora
Ilość stron: 358
Data wydania: 2018r.
Polecamy także inną pozycję duetu Kortko i Pietraszewski, czyli opisaną wcześniej na naszym blogu książkę Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.
Jeżeli chcecie zapoznać dzieci z tematyką kosmosu to polecamy m.in.
- książkę Tomasza Samojlika Misja kosmos ,
- mapę dla dzieci Układ Słoneczny od Express Map
- zestawy zabawek Polly Pocket kosmos
Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł, to będzie mi bardzo miło jeśli go udostępnisz, skomentujesz, albo klikniesz lubię to na Facebooku lub na Instagramie. Zajmie Ci to chwilę, ale dla mnie będzie niezwykle motywującym znakiem, że moja praca została doceniona :)