Akcja na rzecz owadów zapylających Syngenta

Przeglądając w Internecie różne fora rolnicze mój tata trafił na informację o „akcji na rzecz owadów zapylających” organizowanej przez Syngenta. Sam prowadzi małą przydomową pasiekę, więc postanowiliśmy wziąć udział w tym projekcie.
„Syngenta wspiera rolników w tworzeniu siedlisk dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów zapylających, które mają kluczowe znaczenie dla produkcji wielu roślin uprawnych.
Mieszanka nasion, którą udostępnia Syngenta, została dobrana tak, by dobrze sprawdziła się w warunkach klimatycznych naszego kraju. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle.
Wykazano, że zwiększająca się populacja owadów zapylających wpływa na zwiększenie plonów i jakości upraw, w tym owoców, warzyw i nasion oleistych wszędzie tam, gdzie owady są istotnym elementem w procesie zapylania.”
Zgłosiliśmy się i udało się uzyskać darmowe próbki nasion roślin, które stanowią wartościowy pożytek m.in. dla pszczół. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądała paczka z nasionami, którą otrzymaliśmy.
Po wysiewie nasiona pięknie wykiełkowały. Ciekawym doświadczeniem było obserwować jak rozwijają się poszczególne rośliny, ich kwitnienie i pożytek przypadały bowiem na różne okresy. Najpierw obsiane pola obsypały się białymi kwiatami gryki, potem kwiaty facelii pomalowały areał na fioletowo i niebiesko, a jesienią cieszyliśmy się dorodnymi żółtymi słonecznikami.
30 czerwiec 2017 – kwitnienie facelii
Jak widać, pszczoły nie próżnowały :)
W tym sezonie podbieraliśmy miód z tych roślin miododajnych i jest przepyszny!
Dlaczego pszczoły są ważne? Posłuchajcie: